Gıda izolatı mayaların gıda bulaşanı küfler üzerindeki biyokontrol etkisinin araştırılması
Research of food isolator yeasts' biocontrol effects on food infecting moulds
- Tez No: 506052
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN BAŞARAN AKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
K4, GM-K8, GM-K13, GM-K26, GM-K19 ve GM-K30 maya suşlarının gıda bulaşanı ve mikotoksin üretme kapasitesine sahip Aspergillus clavatus, Penicillium expansum ve Alternaria küfleri üzerindeki biyokontrol etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada canlı maya hücreleri, canlı maya hücresi içermeyen süpernatant ve mayaların ürettiği organik bileşenlerin antagonist aktivitesi incelenirken; farklı konsantrasyonlarda demir iyonu ve salisilik asit varlığının antagonist mekanizma üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Antagonistik deneyde inhibisyonu uzun süre sağlanan ve test edilen tüm mayaların misel gelişimini inhibe edebildiği küf türü Alternaria suşu olmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, araştırmada kullanılan gıdalarda bozulma etkeni küflerden Penicillium expansum'un en dirençli küf olduğu Aspergillus clavatus'un maya bileşenlerine en duyarlı küf olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, araştırmada kullanılan mayalardan en güçlü antifungal etkiyi GM-K26, en zayıf antifungal etkiyi ise GM-K30'un gösterdiği belirlenmiştir. En etkili antagonistik sonucu maya hücresi içermeyen süpernatant deneyi vermiştir. Bu deneyde A. clavatus ve Alternaria misel gelişimlerini 6 maya suşu da inhibe edebilmiştir. Salisilik asit eklenmiş kuyu difüzyon agar yöntemiyle yapılan deneyde P.expansum misel gelişimini GM-K13, A.clavatus misel gelişimini GM-K4 ve GM-K26 izolatları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında çok hafif inhibisyon özelliği gösterdiği gözlemlenmiştir. Demir iyonlarının etkisi değerlendirildiğinde; konsantrasyon arttıkça inhibisyon etkisi azalmıştır. Bu deneyde en az konsantrasyonda GM-K19 ve GM-K26 izolatları A. clavatus'a karşı antagonistik aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
GM-K8, GM-K13, GM-K26, GM-K19 and GM-K30 yeast strains isolated from yoghurt, cheese, pickles, sausage and cream were tested for the biocontrol effect on food-borne Aspergillus clavatus, Penicillium expansum, Alternaria molds. In this study, antagonist activity of whole yeast cells, supernatant without yeast cells, organic components produced by yeast were evaluated as accompanied with iron ions in different concentrations and salicylic acid. In the antagonistic experiment, long-term inhibition of Alternaria strain was achieved and nearly all yeast strains tested were able to inhibit mycelial growth. According to the results obtained Penicillium expansum was the most resistant mold of the molds used in the research. The most sensitive mold was Aspergillus clavatus. At the same time, GM-K26 was the strongest antifungal effect of the yeasts used in the study, while GM-K30 demonstrated the weakest antifungal effect. The most effective antifungal effect was demonstrated with yeast cell-free supernatant. In this experiment, A. clavatus and Alternaria were able to inhibit mycelial growth with 6 yeast. The least effective test assay was well agar diffusion experiment suplemented with salicylic acid. This experiment showed very slight inhibition ability when compared to the control group of GM-K13, A.clavatus mycelial growth of GM-K4 and GM-K26 isolates of P.expansum mycelial growth. When the effect of iron ions is evaluated, the inhibition effect decreased as the iron concentration increased. GM-K19 and GM-K26 yeast isolates showed antagonistic activity lowest concentrations.