Bir hidroelektrik santralin iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluati̇on of a hydroelectri̇c power plant i̇n terms of occupati̇onal health and safety
- Tez No: 506105
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin hızla artmasına paralel olarak elektrik enerjisinin tüketimi de hızla yükselmektedir. Oluşan bu enerji açığının kapatılabilmesi için elektrik üretimi yapan tesislerin sayısı artmıştır. Bu artışta iş sağlığı ve güvenliği konusunun vazgeçilmezliğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Elektrik üretiminin birçok yöntemi vardır. Elektrik üretim yöntemi için hangi yöntem seçilirse seçilsin, iş sağlığı güvenliğinin sağlanması çok önemli bir husustur. Alınan tüm önlemlerin yanında çalışanlar da kendileri adına yapması gerekenleri yerine getirir, talimatlara uygun çalışırsa bu iş yerinde bir güvenlik kültürü oluşacak ve daha konforlu bir iş hayatının oluşumu sağlanmış olacaktır. Bu tez çalışması kapsamında; iş sağlığı ve güvenliği, ülkemizdeki elektrik üretim potansiyeli ve hidroelektrik santraller hakkında genel bilgilendirmeler yapılmıştır. Daha sonra Artvin Murgul ilçesinde bulunan Kabaca Hidroelektrik santralinde bir saha çalışması yapılmış, santralin iş sağlığı ve güvenliği yönünden detaylı olarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid increase of industrialization and technological developments, the consumption of electricity energy also increases rapidly. In order to close this energy gap, the number of electricity production facilities has increased. This increase has once again revealed the indispensability of work health and safety. There are many methods of electricity generation. Whichever method is chosen for the electricity generation method, it is very important to provide occupational health safety. Along with all the measures, employees will fulfill what they have to do on behalf of themselves and if they follow the instructions, a safety culture will be created in this workplace and a more comfortable business life will be ensured. Within the scope of this thesis; business health and safety, electricity generation potential in our country and general informations about hydroelectric power plants. Later on, a field study was carried out at Kabaca Hydroelectric Power Plant located in the town of Artvin Murgul and detailed evaluation of the plant in terms of work health and safety was made.