Primer hiperparatiroidi hastalarının klinik özellikleri ve metabolik sonuçları
  1. Tez No: 957749
  2. Yazar: ALİ KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, primer hiperparatiroidi (PHPT) tanısı almış hastaların klinik, biyokimyasal ve metabolik özelliklerini incelemek; glisemik kontrol, lipid profili, ürik asit düzeyleri ve tiroid hormon duyarlılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bulgular, yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksi ile eşleştirilmiş ötiroid multinodüler guatr (MNG) hastalarıyla karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak değerlendirilen 175 PHPT hastası ve 175 MNG kontrol hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik veriler, biyokimyasal parametreler (PTH, kalsiyum, fosfor, ALP, D vitamini, açlık glukozu, insülin, HbA1c, lipid profili, ürik asit), tiroid fonksiyon testleri, tiroid hormon duyarlılık indeksleri (TSHI, TT4RI, PTFQI, ST3/ST4), insülin direnci göstergeleri (HOMA-IR, HOMA-Beta) ve kemik mineral yoğunluğu (KMD) değerlendirilmiştir. Görüntüleme (MIBI sintigrafisi ve ultrasonografi) ve cerrahi lokalizasyon verileri de analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS v23 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: PHPT hastalarında HOMA-IR ve HOMA-Beta değerleri anlamlı şekilde yüksek olup, bu durum insülin direnci ve buna karşı gelişen β-hücre kompansasyonu ile uyumludur. Açlık glukozu ve HbA1c kontrol grubunda daha yüksek saptanmış olup, bu durum örneklem dağılımı ya da kontrol grubundaki prediyabet sıklığı ile açıklanabilir. Lipid düzeyleri açısından PHPT grubunda total kolesterol ve trigliserid değerleri anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur ve bu durum aterojenik profil ile uyumludur. Aynı zamanda, serum ürik asit düzeyleri de PHPT hastalarında belirgin şekilde yüksek bulunmuş, bu da PTH'nin ürat atılımı üzerindeki olumsuz etkilerini düşündürmektedir. Tiroid hormonları açısından santral duyarlılık indekslerinde anlamlı fark gözlenmemekle birlikte, ST3/ST4 oranı PHPT grubunda daha yüksekti. ST3/ST4 oranı ile PTH, kalsiyum ve ALP düzeyleri arasında anlamlı negatif korelasyonlar saptanmıştır .Kemik mineral yoğunluğu ise özellikle kortikal kemik bölgelerinde PHPT hastalarında anlamlı şekilde daha düşük saptanmıştır. Görüntüleme yöntemleri (MIBI ve USG), cerrahiyle doğrulanan olgularda yüksek lokalizasyon başarısı göstermiştir; ancak negatif ya da doğrulanamayan vakaların hariç tutulması, tanısal doğruluğun olduğundan yüksek görünmesine neden olabilir. Sonuç: Çalışmamız primer hiperparatiroidi hastalarında yaygın metabolik bozuklukların görüldüğünü ortaya koymuştur. PHPT grubunda HOMA-IR ve HOMA-Beta değerleri ve insulin direnci kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır.Trigliserid ve total kolesterol düzeyleri PHPT hastalarında kontrol grubuna kıyasla daha yüksek saptanmış, bu da aterojenik lipid profilinin varlığını düşündürmüştür. Ürik asit düzeyleri PHPT hastalarında anlamlı şekilde yüksek bulunmuş olup, bu durum parathormonun böbreklerden ürat atılımını azaltıcı etkisiyle uyumludur. Her iki grup klinik olarak ötiroid olmasına rağmen, PHPT hastalarında ST3/ST4 oranının anlamlı düzeyde yüksek bulunması, periferik tiroid hormon metabolizmasında bir değişikliğe ve olası bir tiroid hormon direncine işaret etmektedir. Bu veriler, PHPT'nin yalnızca mineral metabolizması ile sınırlı kalmayıp, glukoz, lipid ve tiroid hormon sistemlerini de etkileyen sistemik bir bozukluk olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical, biochemical, and metabolic characteristics of patients diagnosed with primary hyperparathyroidism (PHPT) and to investigate its impact on glycemic regulation, lipid profile, uric acid levels, and thyroid hormone sensitivity. Comparisons were made with a matched control group of euthyroid multinodular goiter (MNG) patients. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 175 PHPT patients and 175 age-, sex-, and BMI-matched MNG controls. Evaluated parameters included demographic features, biochemical markers (PTH, Calcium, Phosphorus, ALP, Vitamin D, Fasting Plasma Glucose, Insulin, HbA1c, Lipid Profile, Uric Acid), thyroid hormone levels and sensitivity indices (TSHI, TT4RI, PTFQI, FT3/FT4), insulin resistance measures (HOMA-IR and HOMA-Beta), and bone mineral density (BMD). Imaging results (MIBI scintigraphy and ultrasound) and surgical localization data were also reviewed. Statistical analyses were performed using SPSS v23. Results: Metabolically, PHPT patients exhibited elevated HOMA-IR and HOMA-Beta scores, suggesting insulin resistance accompanied by compensatory β-cell hyperactivity. Glycemic parameters like fasting glucose and HbA1c were not significantly higher in the PHPT group, possibly due to higher prediabetes prevalence in the control cohort. Lipid analysis revealed significantly higher total cholesterol and triglyceride levels in the PHPT group, aligning with a more atherogenic profile. Serum uric acid levels were also markedly elevated, indicating impaired renal urate clearance possibly mediated by parathormone excess. Thyroid hormone sensitivity indices did not differ significantly between groups; however, a notable elevation in the FT3/FT4 ratio was observed in PHPT patients.In our study, FT3/FT4 ratio showed negative correlations with PTH, calcium, and ALP levels. Bone density analysis showed significantly reduced BMD values at cortical-rich sites in the PHPT group. Preoperative imaging using MIBI and ultrasound demonstrated high localization rates; however, the exclusion of cases lacking surgical confirmation may have led to overestimation of diagnostic accuracy. Conclusion: The findings of our study reveal that primary hyperparathyroidism (PHPT) is associated with widespread metabolic disruptions. Patients in the PHPT group exhibited significantly elevated insulin resistance, as reflected by higher HOMA-IR and HOMA-Beta values. Additionally, triglyceride and total cholesterol levels were markedly higher in PHPT patients compared to controls, suggesting a shift toward a more atherogenic lipid profile.Uric acid levels were also significantly increased in the PHPT group, consistent with PTH-induced impairment of renal urate excretion. Although both groups were clinically euthyroid, the FT3/FT4 ratio was significantly higher in PHPT patients. This may indicate enhanced peripheral conversion of T4 to the more active T3, possibly driven by systemic insulin resistance.These findings suggest that PHPT represents a systemic metabolic disorder affecting not only calcium and bone metabolism, but also glucose regulation, lipid balance, and thyroid hormone dynamics.