Ameliyathane hemşirelerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The investigation of operating nurses' healthy lifestyle behaviors and contributing factors
  1. Tez No: 506122
  2. Yazar: SEDEF ALATAŞ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, ameliyathane hemşirelerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirleyerek ve bu davranışları etkileyen faktörlerin belirlenmesini sağlamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, SBÜ Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Kanuni Kampüsü, Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Numune Kampüsü, KTÜ Farabi Hastanesi ameliyathanelerinde çalışan 100 ameliyathane hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmayı kabul eden 80 ameliyathane hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; sosyodemografik özellikler, hastane-ameliyathane çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler, sağlık durumları ve çalışma şartlarını içeren sorular ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği sorularından oluşan anketin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizi frekans, t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Ameliyathane hemşirelerinin %90.0'ı (72 kişi) kadın, %10.0'ı (8 kişi) erkek olup yaş ortalamaları 36.05±8.11'dir. 1-3 saat dinlenmeden aralıksız çalışan ameliyathane hemşirelerinin SYBDÖ puan ortalamaları yüksek bulunmuştur (p=0.05, KW=2.9). Bu araştırmada ameliyathanede görev yapan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out to investigate healthy lifestyle behaviors of operating room nurses and the factors affecting these behaviors. The sample of the study consisted of 100 operating nurses working in SBÜ Kanuni Education and Research Hospital on Kanuni Campus, Kanuni Education and Research Hospital on Numune Campus and KTÜ Farabi Hospital. 80 operating nurses who agreed to participate in the study were chosen as the final sample. The study data were collected through socio-demographic characteristics form, a questions addressing the risks and hazards induced by the hospital-operating room, health and working conditions, and health lifestyle behaviours scale under direct observation. The analysis of the data was performed using frequencies, t test, one way ANOVA and Pearson correlation. 90.0% (72 people) of the participant nurses were female and 10.0% (8 people) were male and the mean of their age was 36.05±8.11. The Healthy Lifestyle Behaviours Scale (HLBS) mean scores of the operating room nurses working continuously for 1-3 hours without rest were found to be high (p=0.05, KW=2.9). In this study, the levels of healthy lifestyle behaviors of the nurses working in the operating room were found to be moderate.