Mutluluğun yordayıcısı olarak cinsel benlik şeması ve sosyal görünüş kaygısı
Happiness as a predictor of sexual self-schemas and social appearance anxiety
  1. Tez No: 506252
  2. Yazar: MERAL ISMAIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada cinsel benlik şeması ve sosyal görünüş kaygısının bireylerin mutluluk düzeyi üzerindeki yordayıcı etkisinin cinsiyete ve yaşanılan yere göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 100 İstanbul'da (49 kadın ve 51 erkek) ile 100 Yunanistan-Batı Trakya Bölgesinde (50 kadın ve 50 erkek) olmak üzere toplamda 200 kişi katılmıştır. Araştırmacıların yaşları 18-30 yaş arasında değişiklik göstermektedir. Veri toplama aşamasında Oxford Mutluluk Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Cinsel Benlik Seması Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, ANCOVA ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada kadınlarda mutluluk sosyal görünüş kaygısı, sevgi dolu/şefkatli ve dolaysız/açık sözlü cinsel benlik algısı tarafından yordanmakta iken erkeklerde mutluluğun sosyal görünüş kaygısı ve dolaysız/açık sözlü cinsel benlik algısı tarafından yordandığı belirlenmiştir. İstanbul'da yaşayan kişilerde mutluluk sosyal görünüş kaygısı ve dolaysız/açık sözlü cinsel benlik algısı tarafından yordanmakta iken Yunanistan-Batı Trakya Bölgesinde yaşamakta olan kişilerde mutluluğun dolaysız/açık sözlü ve sevgi dolu/şefkatli cinsel benlik algısı tarafından yordandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to compare the effect of sexual self-schemas and social anxiety on the level of happiness based on gender and place of residence. A total of 200 people participated in the survey, 100 in Istanbul (49 females and 51 males) and 100 in Greece and Western Thrace (50 females and 50 males). The age of participants varies between 18-30 years. The Oxford Happiness Scale, Social Appearance Anxiety Scale and Sexual Self Efficacy Scale were used in the data collection phase. Independent samples T-test, One Way ANOVA, ANCOVA and regression analysis were used in the analysis of the data. In the study, happiness in women was predicted by anxiety of social appearance, loving / compassionate and direct / outspoken sexual self-perception, while males were predicted by social anxiety and direct / outspoken sexual self-perception. Happiness in people living in Istanbul is predicted by social anxiety and direct / outspoken sexual self-perception, whereas happiness in people living in Greece-Western Thrace region is predicted by direct / open-minded and loving / compassionate sexual self-perception.