İnşaat sektöründe iş güvenliği kültürünün incelenmesi
Work safety culture investigation in the construction sector
- Tez No: 506251
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmasının amacı; Türkiye deki inşaat sektörü çalışanlarının örnek olabileceğini düşündüğümüz Şırnak ili içinde bulunan bir İnşaat şantiyesinde çalışan 145 inşaat işçisinin iş güvenliği ve sağlığı hakkındaki bilgisini, ve farkındalığının seviyesini ölçmektir Araştırmanın Yöntemi: Proje kapsamında, Şırnak ilinde, büyük ölçekli bir inşaat projesi şantiyesinde Kasım – Aralık 2017 tarihleri arasında, 145 kişilik işçi grubu ile çalışma kapsamında yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu işçilerle bir anket uygulaması yapılmıştır. Anketin amacı; inşaat sektöründe çalışan işçilerin iş güvenliği ve sağlığı uygulamalarında yeterli bilince sahip olup olmadıklarını varsa aldıkları eğitimleri ne derece hayata geçirdiklerini saptamaktır. Anketler; işçiler üzerinde kendi içerisinde değişik iş grupları baz alınarak yapılmıştır. İş gruplarına örnek olarak; demirciler grubu, kalıpçılar grubu ve kaynakçılar grubu verilebilir.Anketler; yüz yüze yapılmıştır. Yapılan anketin sonucu; işçilerin kendi çalıştıkları meslek sahasında iş güvenliği ile ilgili ne kadar bilinçli ve bilgi sahibi oldukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of research; We thought it might be examples of employees, working in the construction sector in Turkey that a construction site located in the province of Şırnak, and in there make a measure about the knowledge and awareness level of 145 construction workers about work safety and health. Method of Research: Within the scope of the project, a face-to-face interview and a survey was conducted with a 145 member worker group on a large-scale construction project site between November and December 2017. The purpose of the questionnaire; to determine whether workers in the construction site have sufficient consciousness in occupational safety and health practices and how much they have experienced in their training. Surveys: the workers sorted based on different business groups and according to that surveys was made. As an example of business groups; group of worker of iron, group of formwork and group of welders. Surveys; It was made face to face. The result of the survey; It has been assessed how workers are conscientious and knowledgeable in relation to occupational safety in their profession.