Toprak kaynaklı ısı pompası ile Isparta şartlarında bir ısıtma uygulaması
Heating system application with ground source heat pump for Isparta climate conditions
  1. Tez No: 506334
  2. Yazar: MOHAMMED MAHDI HUSSAIN AL-KHALIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6274
Özet
Bu çalışmada, ısıtma modunda çalışan farklı karışım oranlarına ve farklı debilere sahip toprak kaynaklı ısı pompasının (TKIP) ısıtma performansı teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, 3 x 3 x 3 m boyutlarındaki odada yapılmıştır. Deney düzeneği , toprak altı ve toprak üstü olmak üzere iki çevrimden oluşmaktadır. Isı pompasının toprak üstü çevrimi, rotary kompresör, yoğuşturucu, buharlaştırıcı, genleşme vanası ve dört yollu vana gibi ekipmanlardan oluşmaktadır. Toprak altı çevrimde, 3 m derinliğe yatay olarak döşenen 1'' çapındaki nikel- krom borular kullanılmıştır. elde edilen yatay ısı değiştirici toprağın 3m altına yerleştirilmiştir . TKIP çevriminde çalışma akışkanı olarak R22 kullanılmıştır. Isıtma amaçlı olarak çalışan TKIP sistemi , %5, %10, %15, %20, %25 , %30 gibi farklı su-ethilen-clicol karışım oranlarında ve 10- 27L/dak gibi farklı hacimsel debilerde çalıştırılmıştır. Bu şartlarda çalıştırılan TKIP sisteminin, ısıtılmak istenilen iç ortamın sıcaklığına (Toda), kondenser ve evaporatör kapasitesi ve sistemin etkisi incelenmiştir. Yapılan deney sonuçlara göre en iyi veriler %5 karışım oranı ve 21 L/dak hacimsel debi değerinde elde edilmiştir. En yüksek COP 3.42 ve Toda 27.2°C'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it operated in the heating mode having different concentration ratios and different flow rates of ground source heat pump (TKIP) heating performance was investigated theoretically and experimentally. The experiments were carried out in a room with measuring 3 x 3 x 3 m. The experimental device consists of two cycles: underground cycle and Heat pump cycle . Heat pump cycle; consists of a Rotary compressor, condenser, evaporator, expansion valve and four-way valve. The underground cycle consists of the pump and the 1 "diameter nickel-chromium pipes laid horizontally at 3 m depth were used as ground heat exchanger. In addition, R22 refrigerant is used as the working fluid in the heat pump cycle. The TKIP system for heating purposes is operated at different waterethylene glycol mixture ratios such as 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30% and 10- 27L / min. The temperature of the TKIP system operated under these conditions, the temperature of the room to be heated (Toda), the condenser and the evaporator capacity, and the effect of the system on the COP parameter are examined. According to the results of the tests, the best results in terms of the parameters mentioned were obtained with a mixing ratio of 5% and a volumetric flow rate of 21 L/ min and the highest COP is 3.42 and Toda is 27.2 .