Gökkuşağı alabalığı (Oncohhynchus mykiss) yemlerine farklı oranlarda kekik (Origanum onites) ekstraktı ilavesinin büyüme performansı, deri histolojisi, barsak histolojisi ve mikroflorası üzerine etkisi
Effect on growth performance, skin histology, intestine histology and microflora to different ratio added tyhmus (Origanum onites) extract in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 506390
  2. Yazar: SEDA NUR ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada jüvenil gökkuşağı alabalıklarının yemlerine Origanum onites ekstraktının farklı dozları eklenerek balıkların büyüme, bağırsak ve deri histolojisi, bağırsak mikroflorası üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, deneme yemlerine kekik ekstraktından 2 farklı konsantrasyonu (0.25 ve 0.50 ml/kg) ilave edilmiştir. Balıklar 8 hafta boyunca (su sıcaklığı; 8ºC) beslenmiştir. Ortalama 40 gr. ile başlanılan ve 72 gün süren deneme sonunda balıklarda final ağırlık ve canlı ağırlık artışı değeri sırasıyla 77.50±0.70 g ve 38.00±1.41 g olarak en iyi 0.25 ml/kg grubunda tespit edilirken, gruplar arası fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05). Balıklarda bağırsaktaki psikrofilik aerobik, enterobactericeae, mezofilik aerobik, pseudomonas ve laktik asit bakterileri incelenmiştir. 0.25 ve 0.50 ml/kg gruplarının kontrol grubuyla arasında önemli fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, investigated on the growth, intestinal and skin histology, and examination of intestinal microflora by different dose of the Origanum onites extract was added to the feed of the juvenile rainbow trout. For this purpose, plant extract test feed has been added to 2 different concentration (0.25 and 0.50 ml/kg) and fish have been fed for 8 weeks (water temperature; 8 ºC). At the begining average of 40.0 g in the experiment during the 72 days obtained the final weight value and live weight gain increase were determined in the best group 0.25 ml/kg group, respectively 77.50±0.70g and 38.00±1.41g. (p0.05). In the fish investigated by the bacteria as psicrophilic aerobic, enterobacteraceae, mesophic aerobic, Pseudomonas and lactic acid in the intestine. There is no significant difference all the experiment groups (p>0.05). In the same way histological examination was performed on samples taken from the rainbow trout skin in experimental groups.