Zırh çeliklerinin kaynak kabiliyetinin incelenmesi
Evaluation of welding capability for armor steel
- Tez No: 506391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu yapmış olduğumuz çalışmada Armox 500T zırh çeliğinin ergitme kaynak yöntemlerinde kaynakları yapılacak olan bağlantının mekanik özellikleri, sertliği, makro ve mikro yapı özellikleri ve tokluk değerleri belirlenecektir. Test parçalarının kaynakları yapılırken aynı koruyucu gaz kompozisyonu kullanılmakla beraber farklı amper değerlerine gore kaynak paremetreleri farklılık göstermektedir. Bunun yanında imalatı yapılan parçalara test sonuçlarının sağlıklı olması için tahribatsız muayene yöntemlerinden görsel muayene, penetrant muayene ve radyografik muayene yöntemleriyle olası kaynak hatalarına karşı test edilmiş ve herhangi bir kaynak kusuruna rastlanmamıştır. Kaynaklı numuneler mikro yapılarının teste uygunluğuna göre, tahribatlı muayene yöntemlerinden çekme testi, çentik darbe testi, sertlik testi ve makro/mikro yapı testlerinden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding of the Armox 500T armor steel for melting welding methods will determine the mechanical properties, stiffness, macro and microstructure properties and toughness values of this connection.To avoid using the same protective gas composition on the sources of the test pieces, the gore source parameters differ for different ampere ratings.However, in order to ensure that the test results are healthy, non-destructive inspection methods have been tested against the welding defects which are visual inspection, penetrant inspection and radiographic inspection methods, and no source flaw has been found.The welded specimens were subjected to tensile testing, notch impact test, hardness test and macro / microstructure tests on destructive inspection methods according to their suitability for testing of microstructures.