Bazı erkenci kiraz çeşitlerinin döllenme biyolojileri üzerine araştırmalar
The studies on the fertilization biology of some early cherry varieties
- Tez No: 506392
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Erkenci bazı kiraz çeşitlerinin birbirlerine tozlayıcı çeşit olabilme özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, Early Lory, Cristalina ve Prime Giant çeşitlerinin çiçek tozları sayılmış, çimlendirme ve canlılık testleri yapılarak, nihayi meyve tutumları belirlenmiştir. Fenolojik gözlemlerde Early Lory çeşidinin birkaç gün daha erken çiçeklenmeye başladığı, Prime Giant ve Cristalina çeşitlerinin hemen hemen aynı tarihlerde çiçeklendiği çeşitlerin çiçeklenme tarihlerinin yüksek oranda çakışması ile çeşitler arasında fenolojik olarak tozlanmaya engel bir durum görülmemiştir. Early Lory ve Cristalina daha fazla sayıda çiçek tozuna sahip çeşitler olarak belirlenmiştir. Prime Giant bu çeşitler arasında düşük çiçek tozu sayısı oluşturarak dikkat çekmektedir. Ancak, çiçek tozu miktarının aksine en yüksek çiçek tozu canlılık oranı Prime Giant (%88.87) çeşidinde belirlenmiştir. Cristalina (%69.04) ve Early Lory (%51.55) çeşitleri daha az sayıda canlı çiçek tozuna sahip olmuşlardır. Uyuşur kombinasyonlarda 72 ve 96 saat sonunda genel olarak çiçek tozu çim borusunun dişicik borusunun yumurtalığa bağlandığı bölüme ulaştığı belirlenmiş. 120 saat sonunda döllenmenin gerçekleşeceği sürecin tamamlandığı yorumlanmıştır. Sonuç olarak denemede değerlendirilen çeşitler için; Early Lory çeşidinde hem Cristalina, hem de Prime Giant çeşidi tozlayıcı çeşit olarak kullanılabilirken, Cristalina ve Prime Giant çeşitleri ile bahçe tesis edilecek ise her iki çeşidinde farklı tozlayıcılar istediği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Early cherry varieties were investigated for their ability to be a pollen donor for themselves. For this purpose, pollens of Early Lory, Cristalina and Prime Giant varieties were counted, and germination and viability tests were performed to determine final fruit set. Phenological observations have shown that the Early Lory variety starts to bloom a few days earlier and the flowering dates of Prime Giant and Cristalina were almost the same. In addition to this, flowering dates of all cultivars were not prevent pollination between each other. Early Lory and Cristalina were identified with larger numbers of pollens. Prime Giant was attracted attention by creating low pollen number among these varieties. But, contrary to the amount of pollen, the highest rate of pollen viability was counted in Prime Giant (88.87%). Cristalina (69.04%) and Early Lory (51.55%) varieties had fewer live pollen. At the end of 72 and 96 hours in the combination, pollen tubes were found to reach the division where stylus was bound to the ovary. It was interpreted that the process of fertilization was completed after 120 hours. As a result, for the varieties evaluated in the experiment; it should be remembered that both Cristalina and Prime Giant varieties can be used as pollen donor for Early Lory, while different varieties of pollinators are required for both Cristalina and Prime Giant varieties.