Pseudomanas denitrificans NRRL-B 1028 streininin fermentasyon yoluyla vitamin B12 üretimini etkileyen çeşitli faktörler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50659
  2. Yazar: MÜJDAT TELÖREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TELÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZET Pseudomonas denitrifıcans NRRL-B 1028 STREİNİNDEN FERMENTASYON YOLUYLA VİTAMİN B12 ÜRETİMİNE ETKİYEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA TELÖREN, Müjdat Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. İsmail Karaboz Ağustos 1996, 42 sayfa Bu çalışmada Pseudomonas denitrifıcans NRRL-B 1028 streininden fermentasyon yoluyla vitamin B12 üretimini etkileyen faktörler incelenmiştir. Fermentasyon denemelerinde verimi bir çok faktör etkilemektedir. Bunlardan fermentasyon ortamının pH 'sı, karbon kaynağı, azot kaynağı, fermentasyon süresindeki değişmelerin vitamin B12 üretimine etkisi araştırılmıştır. Denemeler sırasında 10 farklı pH noktası (5.0, 5.5, 6.0, 6.5, 7.0, 7.5, 8.0, 8.5, 9.0, 9.5), 4 farklı karbon kaynağı (sukroz, glukoz, maltoz, laktoz), 4 farklı azot kaynağı ( (NH4)2HP04, (NH4)2S04, NH4C1, (NH4)2C204.H20) ve 3 farklı fermentasyon süresi ( 48, 72 ve 96saat) kullamlmıştır. Elde edilen ürünlerin vitamin B12 içerikleri, Lactobacillus leichmanni ATCC 7830 test organizmasının kullanıldığı mikrobiyolojik test metodu ile tespit edilmiştir. Deneyler sonucunda vitamin Bi2'nin pH 7.5 'te, karbon kaynağı sukroz, azot kaynağı (NH4)2HP04 olduğu fermentasyon ortamında, 96saat sonunda en fazla miktarda üretildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT An investigation, on several factors effecting production of vitamin B12 from Pseudomonas denitrificans NRRL-B 1028 by fermentation. TELÖREN, Müjdat MSc in Biyology SupervisonProf.Dr.lsmail Karaboz August 1996, 42 pages In this study, production of Vitamin B12 from P. denitrificans was investigated under different fermantation conditions and times. Several factors effected fermentation. pH, nitrogen and carbon sources and fermentation time were changed in order to find optimum conditions Experiments were performed under 10 different pH (5.0, 5.5, 6.0, 6.5, 7.0, 7.5, 8.0, 8.5, 9.0, 9.5), 4 different C source ( sucroz, glucoz, maltoz, lactoz), 4 different N source ( (NH4)2HP(X (NH^SO, NEUCl, (NBOaCzCuffcO;, 3 different fermentation time (48, 72 and 96h). Products were tested for vitamin B12 contens by test organism called Lactobacillus leichmanni ATCC 7830, microbiologically. Results were showed that the optimum conditions for production of vitamin B12 was pH 7.5, C source sucrose, N source (NH4)2HP04 and fermentation time 96h.