Kivin'in çelikle üretilmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 50658
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
27 ÖZET Bu çalışma 1994 - 1995 yılları arasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait alçak plastik tünellerde ve Balçova'da kurulmuş olan bir kivi bahçesinden alınan çeliklerle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı odunsu çeliklerle ve odun çelikleriyle köklendirme yöntemleri kullanılmıştır. Yarı odunsu çelikleri Eylül 1994'de alınarak dikilmiştir. Odun çelikleri ise Şubat 1995'te alınmış ve Nisan 1995'te dikilmiştir. Odun çeliklerinde perlit ve kum + perlit ortamları kullanılmıştır. Yarı odunsu çeliklerde sadece 3000 ppm'lik IBA konsantrasyonu uygulanırken, odun çeliklerinde 3000 ve 5000 ppm'lik IBA konsantrasyonları uygulanmıştır. Yarı odunsu çeliklerde mantari hastalıklar ve sistemin iyi çalışmaması nedeniyle yeterli köklenme sağlanamamıştır. Odun çeliklerinde perlit ortamında 5000 ppm'lik IBA'da %13,3 köklenme elde edilmiştir. Bu oran yeterli değildir ve bunun nedeni aşırı kalluslanmadır. Köklendirme ortamları ve çeşitler arasında önemli bir fark bulunamamıştır. Sadece uygulanan hormon konsantrasyonlarından 5000 ppm'lik IBA uygulaması %1 oranında önemli çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY This study between 1994 and 1995 was performed with the cuttings from collecting in Kiwi orchard in Balcova and Ege University of Agriculture Faculty of Horticulture Department. In this study, have been used semi-hardwood and hardwood cuttings. Semi-hardwood cuttings were planted in Sep. 1994. Hardwood cuttings were collected in Feb. 1995 and they were planted in April 1995. Perlite and sand + perlite media were used in hardwood cuttings media. While semi-hardwood cuttings were applying only IBA concentration of 3000 ppm, hardwood cuttings aplying 3000 and 5000 ppm with IBA concentrations. Semi-hardwood cuttings didn't enough root because of fungal disease and out of order in the system. Hardwood cuttings on perlite medium was provided rooting at %13,3 with IBA of 5000 ppm. This percentage isn't enough and this caused excessive callusing. Between the rooting media and the species can't find (significantly) difference, Only for applying IBA with 5000 ppm was important at %1 level.