Amatör ve profesyonel futbolcularda kullanılan toparlanma teknikleri ve toparlanma bilgi düzeylerinin incelenmesi
Recovery techniques used in footballers and examination of recovery knowledge levels
- Tez No: 645835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK EROĞLU KOLAYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tezin amacı; Marmara bölgesindeki Kocaeli, Sakarya ve Bursa illerinde ulaşılabilen 18-30 yaş arası, amatör ve profesyonel erkek futbolcuların antrenman sonrası kullandıkları toparlanma yöntemlerini ve bu yöntemlerin kullanım sıklığını incelemek ve bu futbolcuların toparlanma bilgi düzeylerini belirlemektir. Ayrıca amatör ve profesyonel futbolcuların toparlanma bilgi düzeylerine etki edebilecek faktörleri belirlemektir. Çalışmaya Kocaeli, Sakarya ve Bursa illerindeki 18-30 yaş arası, 149 amatör ve 81 profesyonel erkek futbolcu dahil edilmiştir. Sporcuların demografik özellikleri, belli alışkanlıkları ve toparlanma ile ilgili görüşleri, kullandıkları toparlanma teknikleri ve bu tekniklerin kullanım sıklıkları, bilgiye erişim yolları karşılaştırmalı olarak anket halinde incelenmiştir. Ayrıca Sakarya uygulamalı bilimler üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde geliştirilen Sporda Toparlanma Bilgi Testi (STBT) ile de futbolcuların toparlanma bilgi düzeylerine bakılmıştır. 14 soruluk ölçekte sporculara, verdikleri doğru cevaba göre bir puanlama yapılıp sporcunun toparlanma hakkındaki bilgi düzeyleri saptanmıştır. Testin puanlaması 100'lük sistem üzerinden değerlendirilmiştir. Puanlamada her soruya eşit (7.14) puan verilmiştir. Puanlama doğru cevaplar üzerinden yapılmıştır. Puanlamada 0-20 puan arası alan katılımcılar ''çok zayıf'', 21-40 puan arası alan katılımcılar ''zayıf'', 41-60 puan arası alan katılımcılar ''orta'', 61-80 puan arası alan katılımcılar ''iyi'' ve 81-100 puan arası alan katılımcılar ''çok iyi'' bilgi düzeyi olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sıklık (frekans), yüzde (%), ortalama ve standart sapma gibi değerler kullanılmıştır. Gruplar arası istatistiksel farklılıkların gözlenebilmesi için İki Yüzde Arasındaki Farkın Anlamlılık Testi, İki Ortalama Arasındaki Farkın Anlamlılık Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi testi (ANOVA) kullanılmış, STBT puanı ve değişkenler arasındaki ilişki Pearson Momentler çarpımı testi ile gözlenmiş ve anlamlılık düzeyi (α) 0.05 olarak belirlenmiştir. Futbolcuların toparlanma bilgi düzeyi ''orta düzey'' olarak bulunmuştur. Ayrıca profesyonel futbolcuların sporda toparlanma bilgi düzeyleri amatör futbolculara göre anlamlı olarak daha yüksektir. Toparlanma bilgi düzeyine ve kullanılan toparlanma teknikleri kullanım oranına etki edebilen ya da edemeyen faktörler incelenmiştir. Futbolcuların kullandıkları toparlanma teknikleri ve kullanım sıklığı genel anlamda literatürle paralellik göstermektedir. Çalışma daha çok sporcuda, farklı branşlarda, farklı bölgelerde uygulanıp geniş çaplı değerlendirmeler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; to examine the recovery methods used by amateur and professional football players between the age of 18-30, which can be reached in the provinces of Kocaeli, Sakarya and Bursa in the Marmara region, and to determine the recovery knowledge level of these players. In addition, to determine the factors that may affect the recovery knowledge levels of amateur and professional football players. The study included 149 amateur and 81 professional male football players aged 18-30 in Kocaeli, Sakarya and Bursa provinces. The demographic characteristics of the athletes, their opinions about certain habits and recovery, the recovery techniques they use and the frequency of use of these techniques, the ways of access to information were examined in a questionnaire. In addition, the recovery knowledge level of football players was examined with the Sports Recovery Information Test (STBT) developed at the Sakarya University of Applied Sciences Graduate Education Institute. On the scale of 14 questions, a score was made according to the correct answer to the athletes and the level of knowledge of the athlete about recovery was determined. The scoring of the test is evaluated over a system of 100. In the scoring, each question is given an equal (7.14) score. Scoring was done based on correct answers. Participants scoring 0-20 points in scoring are“very weak”, participants scoring 21-40 points are“weak”, participants scoring 41-60 are“medium”, participants scoring 61-80“ Good '' and participants with a score of 81-100 were evaluated as '' very good '' level of knowledge. In the evaluation of the data obtained, values such as frequency, percentage (%), average and standard deviation were used. In order to observe statistical differences between groups, the Significance Test of the Two Percent Difference, the Significance of the Difference Between the Two Means, the One Way Variance Analysis test (ANOVA) was used, the relationship between the STBT score and the variables was observed with the Pearson Moments product test and the level of significance (α) was 0.05 It has been identified. Recovery level of football players was found as ”medium level". In addition, professional football players' recovery level in sports is significantly higher than amateur footballers. Factors that may or may not affect recovery information level and utilization recovery techniques were investigated. The recovery techniques and frequency of use of football players are in parallel with the literature in general. The study can be applied to more athletes, in different branches, in different regions and extensive evaluations can be made.