Bipolar bozukluk tanılı hastalarda ayrılma anksiyetesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between separation anxiety and life quality in patients with bipolar disorder
- Tez No: 506766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜN DURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ruhsal bozukluklarda komorbidite varlığı, psikososyal işlevselliğin yitimine, hastalığın seyrinin ve tedavisinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Çalışmamız, bipolar bozukluk hastalarında ayrılma anksiyetesi belirtilerinin işlevsellik düzeyleri ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmaya Kasım 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran bipolar bozukluk tanısı alıp remisyon evresinde olan 18-65 yaş arası 104 hasta dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Görüşme Formu ile Ayrılma Anskiyetesi Belirti Envanteri (AABE), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği (YAAÖ), Bipolar Bozukluk İşlevsellik Ölçeği (BBİÖ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form-36 (SF-36) kullanılarak toplanmıştır. Veriler bağımsız t testi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA ve Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmişlerdir. BULGULAR: Çalışmada AABE puanı olguların %67,3'ünde, YAAÖ puanı %66,3'ünde yüksek bulunmuştur. AABE ile BBİÖ'nün toplam puanları (r=-0,25 p=0,01) istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde zayıf ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The presence of comorbidity in psychiatric disorders result in the loss of psychosocial functioning, and the course and treatment of the illness being affected negatively. Our study was carried out to investigate the functional status of separation anxiety symptoms in bipolar disorder patients and their relation with quality of life. METHOD: A total of 104 patients, in the 18-65 age group, who were followed with bipolar disorder diagnosis at psychiatry policlinic of Derince Training and Research Hospital, were included into our study between the dates of September 2016 and May 2017. Interview form was used in collection of data along with the Separation Anxiety Symptom Inventory, Adult Separation Anxiety Questionnaire, Bipolar Disorder Functioning Questionnaire and Quality Of Life scale shortened form-36 which were subjected to validity and reliability analysis previously. Data were evaluated with independent t test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ANOVA and Pearson correlation tests. RESULTS: In the study, 67.3% of the cases with Separation Anxiety Symptom Inventory score and 66.0% with Adult Separation Anxiety Questionnaire score were found high. There was a statistically significant negative correlation between the total scores of Separation Anxiety Symptom Inventory and Bipolar Disorder Functioning Questionnaire (r= -0,25 p= 0,01).