Mide tümörlerinde total omentektomi gerekli midir?
Is total omentectomy neccessary for stomach cancers?
  1. Tez No: 506792
  2. Yazar: ŞEYMA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ERTEKİN, UZMAN ALİ FUAT KAAN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇLAR Mide kanserinde standart tedavi cerrahidir. Küratif cerrahi, total/subtotal gastrektomi + D1/D2 lenf nodu diseksiyonu + total omentektomidir. Omentumun fonksiyonel özelliklerinin aydınlanması onu özellikli bir organ haline getirmiştir. Bu çalışmada mide tümörü nedeni ile ameliyat edilen hastaalarda total omentektominin gerekli olup olmadığını gösteermeyi amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEMLER Ocak 2010 - Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD'nda mide kanseri tanısıyla ameliyat edilmiş 507 hastanın verileri değerlendirildi. Çalışma kriterlerini karşılamayanDışlanma kriterlerini karşılayan 73 hasta çalışma dışında bırakıldığında kalan 434 hastanın preopertif BT, endoskopi, postoperatif patoloji ve survi verileri değerlendirildi. BULGULAR Çalışmaya dahil edilen 434 hastanın 323'sinünde omentumda karsinom metastazı tesbit edildi. 32 hastanın 10'unda omentumda makrometastaz, 22'sinde ise omentumda mikrometastaz mevcuttu. 22 hastanın patolojileri incelendiğinde bütün hastaların T4 tümörü olduğu, 15(%68) hastada ise makroskopik olarak viseral peritona bitişik tümör saptandığı görüldü. 18 hastanın patolojisi taşlı yüzük hücreli veya taşlı yüzük hücreli diferansiyasyon gösteren karsinom olarak raporlandı. 14 (%63,7) hastanın N3 olduğu görüldü. Hastaların 21(%95,4)'inde angiolenfatik invazyon, 18 (%81,8)'inde venöz invazyon, 20 (%90,9)'sinde ise perinöral invazyon mevcuttu. 17(%77,2) hasta takipleri süresince ex oldu. SONUÇLAR Omentum metastazı ekilme yoluyla olduğundan erken evre tümörlerde saptanması beklenmemektedir. Omentumun fonksiyonel etkileri ve omentektominin postoperatif komplikasyonları arttırmasını göz önüne aldığımızda erken evre ve diffüz yayılım veya taşlı yüzük hücreli morfolojinin tersine agresif seyretmeyen tümörlerde parsiyel omentektomi yeterli bir prosedür gibi görülmektedir. Gastroomental arterlerin omental dallarını disseke edip korumak ve omental iskemiye engel olmak gerekliliği prosedürü zorlaştırsa da omentum anatomisine hakim deneyimli cerrahlar tarafından uygulanabilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE Standard treatment for gastric cancer is still surgery. Curative surgery is total / subtotal gastrectomy + D1 / D2 lymph node dissection + total omentectomy. The enlightenment of the functional properties of omentum has made it a favored organ for surgeons. In this study, we aimed to show whether total omentectomy is necessary for patients who are operated with gastric cancer or not. PATİENTS AND METHODS Between January 2010 - December 2017, 507 patients who underwent stomach cancer surgery in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, General Surgery Department were evaluated. 73 patients who did not meet the study criteria were excluded. 434 patients' preoperative CT and endoscopy findings, postoperative pathology reports, and surveillance were evaluated. FİNDİNGS Omental carcinoma metastasis was detected in 32 cases of 434 patients. There was macrometastases in 10 of 32 patients, and omental micrometastases were present in 22 of the patients. When the pathologies of those 22 patients were examined, all patients were found to have T4 tumor and 15 patients had macroscopically visible tumor adjacent to the visceral peritoneum. The pathology of 18 patients was reported as signet-ring cell carcinoma or any carcinoma with signet-ring cell differentiation. 14 (63.7%) patients were found to have N3 tumor. 21(95.4%) patients had angiolymphatic invasion, 18(81.8%) cases had venous invasion and 20(90.9%) cases had perineural invasion. Seventeen (77.2%) patients died during follow-up. RESULTS Since omentum metastasis occurs through seeding, it is not expected to be detected in early-stage tumors. When functional effects of omentum and increase postoperative complications as a result of omentectomy is considered, partial omentectomy seems to be an adequate procedure in tumors which is at early stage and not aggressive like diffuse spreading or signet-ring cell morphology. Although the necessity of dissecting and preserving the omental branches of the gastrointestinal arteries in order to prevent omental ischemia makes the procedure difficult, it is feasible by experienced surgeons with omentum anatomy.