Grafik tasarımda tipografik hiyerarşi
Typographic hierarchy in graphic design
- Tez No: 506796
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YEŞİLYURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tipografi, yazılı bir bilginin görsel biçim almasıdır. Harf, sözcük ve metin ile bir sayfa üzerinde yapılan görsel ve işlevsel düzenlemeleri içermektedir. Bu araştırmanın amacı grafik tasarımda süreçlerinde tipografik tasarım ilkeleri, tipografik tasarım elemanları ve tipografik hiyerarşinin açıklanarak örnekler üzerinde ortaya konulmasıdır. Bu araştırmada belgeler ve yayınlar yoluyla veri toplama tekniğinden yararlanılmış, elde edilen veriler betimsel araştırma yöntemi uygulanarak işlenmiştir. Çalışmanın önemli sonuçları arasında grafik tasarım sürecinde tipografi içeriğin dikkat çekici olmasını sağlaması, tipografik hiyerarşinin yanlış kullanımı içeriği anlaşılabilir olmadan uzaklaştırdığı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Typography is the visual form of a written information. It contains visual and functional arrangements made on a page with letters, words and text. The aim of this research is to introduce typographic design principles, typographic design elements and typographic hierarchy in the process of graphic design. In this research, data collection technique was used through documents and publications, and the obtained data were processed by applying descriptive research method. Among the important results of the study are the ability to make your typography content remarkable in the graphic design process. Also, the typographic hierarchy takes away the misuse of the content without understanding it.