Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin gelişiminde İŞKUR'un rolü
Role of İŞKUR on development of vocational and training education in Turkey
  1. Tez No: 506877
  2. Yazar: ÖMER FARUK TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN TOLGA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde her alanda çok hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Özellikle bu değişim, üretim yapısı ve istihdam üzerinde büyük dönüşümlere sebep olmaktadır. Teknolojik gelişmelerin her geçen gün üretimde daha geniş şekilde yer alması, hem yeni mesleklerin doğmasına hem de mevcut mesleklerin iş tanımlarının ve yetkinliklerinin değişmesine sebep olmaktadır. Yaşanan değişime uyum sağlayamayan bireyler işsiz kalmaktadırlar. İşsizliğin azaltılması için aktif ve pasif istihdam politikaları uygulanmaktadır. Pasif politikalar işsizliğin olumsuz etkilerini giderirken, aktif politikalar ise işsizliği ortadan kaldırmayı hedefler. Bu noktada aktif istihdam politikaları kapsamında uygulanan ve istihdam edilebilirliği artıran mesleki ve teknik eğitim programları ön plana çıkmaktadır. Çalışmada mesleki ve teknik eğitimin kavramsal çerçevesi çizilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüz Türkiye'sine kadar olan süreçte uygulanan mesleki eğitim faaliyetleri ile aktif istihdam politikaları incelenmiştir. Bu doğrultuda Türkiye'de aktif istihdam politikalarının uygulayıcısı olan İŞKUR'un faaliyetleri ele alınmıştır. İŞKUR'un Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin gelişimine olan katkısı, bu yöndeki çalışmaları ve projeleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the rapid change has been experienced in all fields. The change induces major transformations especially on the production structure and employment. More widespread use of technological developments on production by time cause both new professions to be born and change in the job descriptions of current professions and theirs competences. Those who do not adopt experienced change becomes unemployed. Active and passive employment policies are applied to decrease employment. While passive policies eliminate the negative effect of unemployment unemployed, active policies aims to remove unemployment and newcomers is essential for both economic development and struggle with the unemployment by creation of an effective employment market. At this point, active and passive employment policies are at he forefront. At this point, vocational and technical education programs performed within the scope of active employment policies and enhancing employability become prominent. In the study, the conceptual structure of vocational and technical education was dealt with and vocational education movements together with active employment policies carried out a time from the Ottoman Empire to today's Turkey were examined. In this direction, activities of İŞKUR (Turkish Job Agency) which is implementer of the iii active employment policies in Turkey were handled. The contribution of İŞKUR to improvement of vocational and technical education, its the studies and projects in this aspect were evaluated.