Sigorta sözleşmesinde anonim şirketin beyan yükümlülüğü
Duty to give information of the joint stock company in the insurance contract
- Tez No: 506876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sigorta hukuku, kişilerin karşılaşabilecekleri risklere karşı ekonomik bir güvenceye sahip olma ihtiyaçlarına cevap vermekte ve böylece kişilerin ekonomik anlamda kendilerini emniyette hissetmeleri sağlanmaktadır. Tüzel kişiler de en az gerçek kişiler kadar ekonomik anlamda risklerle karşı karşıyadır. Konuya anonim şirketler açısından bakıldığında malvarlığını korumak ve şirketin devamlılığının tehlikeye düşmesi halinde gerekli önlemleri almak şirket yönetimi için aynı zamanda bir görev niteliğindedir. Bu amaçla anonim şirketlerin sigorta sözleşmesi yapması halinde bu sözleşmenin sigortacı ve sigorta ettiren şirketi mağdur etmeyecek şekilde ve mümkün olduğunca riziko ve prim uygunluğu ilkesi gözetilerek kurulması ve sözleşme devamında da bu uygunluğun korunması gerekmektedir. Bunu sağlayacak olan ise sigortacı şirketin aydınlatma yükümlülüğü ve sigorta ettiren anonim şirketin ise beyan yükümlülüğüdür. Sigorta hukukunda sigorta tekniği konusunda sigorta ettirenden daha fazla bilgiye sahip olan sigortacı ile riskin niteliği konusunda sigortacıdan daha fazla bilgiye sahip olan sigorta ettiren arasındaki ilişkide sözleşme taraflarının bilgilerinin dengeli olmaması en büyük sorundur. Bu sorun ise ancak tarafların karşılıklı olarak birbirini bilgilendirmesi ile çözüme kavuşabilir. Bu amaçla 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü tüm sigorta sözleşmelerini kapsayacak şekilde genel hükümler kısmında detaylı bir şekilde düzenleme alanı bulmuştur. Çalışmamızda sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü bu hükümler çerçevesinde inceleme konusu edilmiş ve beyan yükümlüsünün anonim şirket olması halinde hükümlerin uygulanma alanı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insurance law responds to the need to have an economic assurance against the risks that people may face, so that people can feel economically safe. Legal entities are also facing economic risks as much as real persons. When thinking about joint-stock companies, it is at the same time a duty of the company management to protect its assets and to take necessary precautions in case the continuity of the company is jeopardized. For this purpose, if a joint-stock company makes an insurance contract, it is necessary to establish this contract in such a way that it will not harm the insurer and the insured company, considering the principle of risk and premium appropriateness and to protect this conformity in the continuation of the contract. This can be provided by obligation to disclosure of insurer and the duty to give information of insurant. In insurance law, the most important problem is that there is no balance between the insurer who has more knowledge than insurant on the insurance technique and insurant who have more information than insurer on the nature of risk. The solution of this problem is possible only if the parties mutually inform each other. For this purpose, the duty to give information of insurant is regulated in detail in the general provisions in the Turkish Commercial Code (TTK) numbered 6102, covering all insurance contracts. In our work, the duty to give information of insurant has been examined within the framework of these provisions and if the insurant is a joint stock company, the application area of the provisions has been investigated.