Evaluation of student information system (SIS) in terms of user emotions, performance, and perceived usability: A Turkish university case
Öğrenci bilgi sisteminin kullanıcı duygusu, performansı ve algılanan kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi : Bir Türkiye üniversitesi örneği
  1. Tez No: 506893
  2. Yazar: DENİZHAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA ŞENELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde özellikle öğrenciler giderek artan bir şekilde veritabanlarına çevrimiçi erişim talep etmektedir ve üniversiteler ve personelleri bu talepleri karşılamak için çalışmaktadır. Üniversiteler ve çeşitli organizasyonlar bilgi sistemlerini kullanarak hizmet vermektedir. Öğrenci Bilgi Sistemleri (OBS), yüksek öğretimdeki akademik sistemlerin temel parçasıdır. OBS, derslerde kayıtlı öğrencilere bilgi sağlamaya, not verme, transkript, öğrenci testlerinin sonuçlarını ve diğer değerlendirme puanlarını belgelemeye, öğrenci programlarını oluşturmaya, öğrenci katılımını takip etmeye ve bir okuldaki diğer birçok öğrenci veri ihtiyacını yönetmeye yardımcı olmaktadır. OBS çok çeşitli öğrenci grupları tarafından kullanılır. OBS akademik dünyada yaygın olarak çalışılmasına rağmen yapılan çalışmalar bu sistemlerin daha üretken hâle getirilmesi için hala üzerinde çalışılması gerektiğini göstermektedir. Bu boşluğu doldurmak için, bir Türk vakıf üniversitesinin OBS'si, kullanıcı duygusu, performansı ve algılanan kullanılabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Kullanıcı duygularını araştırmak için, Emotion Word Prompt List (EWPL) kullanılmıştır. EWPL, İngilizce olarak geliştirilmiştir ve Türk öğrenciler bu araştırma programının hedef öğrenci grupları için uygun değildir. Bu nedenle EWPL, EWPL'nin ana yazarı Profesör Dr. Helen Petrie'den izin istemek suretiyle , profesyonel tekniklerle, Türkiye'de 324 lisans öğrencisi tarafından oluşturulan yeterli güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları ile Türkçe'ye çevrilmiştir. Bundan sonra, EWPL'nin Türkçe versiyonu EWPL-TR olarak anılacaktır. Algılanan kullanılabilirliği ölçmek için Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS) kullanılmıştır. SUS, İngilizce olarak geliştirilmiştir ve Türk öğrenciler bu araştırma programının hedef öğrenci grupları için uygun değildir. Bu nedenle SUS, SUS'un ana yazarı Dr. John Brooke tarafından izin istemek suretiyle, profesyonel tekniklerle, Türkiye'de 324 lisans öğrencisi tarafından oluşturulan yeterli güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları ileTürkçe'ye çevrilmiştir. Bundan sonra, SUS'un Türkçe versiyonu SUS-TR olarak anılacaktır. EWPL-TR ve SUS-TR'yi geliştirirken, farklı öğrenci gruplarının duygularını ve OBS hakkındaki algılanan kullanılabilirliği değerlendirmek için katılımcılardan demografik veriler de toplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, katılımcıların OBS'ye karşı duygusal tepkilerinin ve algılanan kullanılabilirliğinin belirli demografik geçmişlerine göre farklılaştığını göstermiştir. Pilot çalışmanın amacı büyük öğrenci gruplarını denemeden önce , olası problemleri tanımlamaktır. Pilot test altı katılımcıya yapılmıştır ve ilginç sonuçlar bulunmuştur. Örneğin, kadın katılımcılar erkek katılımcılara kıyasla OBS'ye daha olumsuz duygular göstermiştir. Son çalışma, farklı öğrenci gruplarının demografik özelliklerinin, kullanıcıların duygularını, performansını ve OBS'nin kullanılabilirlik algılarını nasıl etkilediğini araştırmıştır. Türkiye'de İstanbul ilindeki üniversitelerinden birinde 32 katılımcıdan oluşan bir örneklem ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar gruplar arasındaki farklılıkları tespit etmek için teknoloji eğilimli grup ve diğer grup olarak iki gruba ayrılmıştır. Katılımcılardan sistemde bir dizi görev yapmaları istenmiş ve görevler, OBS'nin farklı yönlerine yönlendirilmek için dikkatli bir şekilde seçilmiştir. Ayrıca katılımcılara EWPL-TR, SUS-TR ve Genel Değerlendirme Anketi yöneltilmiştir. Bu çalışma, spesifik demografik özelliklere bağlı olarak, kullanıcıların duyguları, algılanan kullanılabilirlik ve performansları arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu araştırma programının sonuçları, kullanıcıların demografik geçmişlerine odaklanarak destekleyici web siteleri geliştirmekten yararlanmak isteyen OBS ve benzeri sistemlerin geliştiricileri için önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays especially students are increasingly demanding online access to their databases, and universities, colloges are working to meet these demands. Universities and various organizations provide their services via information systems. Student Information Systems (SIS) are fundamental part of academic systems in higher education. SIS are case in point trying to provide information for registered students in courses, documenting grading, transcripts, results of students tests and other assessment scores, building student schedules, tracking student attendance and managing many other student-related data needs in a school. SIS are used by many diverse types of student groups. This programme of research investigates whether different student groups' background as a group difference can affect system users' emotion, performance, and perceived usability by conducting a pilot and main study. To investigate user emotion, the Emotion Word Prompt List (EWPL) was used. The EWPL was developed in English, making it unsuitable for Turkish learners, the target student groups for this research programme. Therefore, the EWPL was translated into Turkish by requesting a permission from the main author of the EWPL who is Professor Dr. Helen Petrie via professional techniques and adequate reliability and validity established by administering it 324 undergraduate students in Turkey. Henceforth, the Turkish version of the EWPL will be referred as the EWPL-TR. In order to measure perceived usability, the System Usability Scale (SUS) was used. The SUS was developed in English, making it unsuitable for Turkish learners, the target student groups for this research programme. Therefore, the SUS was translated into Turkish by requesting a permission from main author of the SUS who is Dr. John Brooke, through professional techniques and adequate reliability and validity established by administering it 324 undergraduate students in Turkey. Henceforth, the Turkish version of the SUS will be referred as the SUS-TR. While developing EWPL-TR and SUS-TR, demographic data is also collected from participants in order to evaluate different student groups' emotion and perceived usability about the SIS. The results of this study showed that participants' emotional reactions to SIS, and likes and dislikes of the aspects of SIS differ with their specific demographic backgrounds. The aim of pilot study was before experimenting large student groups to identify possible problems. Pilot test was conducted to six participants. It has been found interesting results. To illustrate, female participants showed more negative emotions to SIS compared to male participants. The final study investigated how different student groups' backgrounds affect users' emotion, performance and perceptions of the usability of SIS. It was administered in the one of the universities in the Turkey- Istanbul city with an sample of 32 participants. Participants were divided technology prone group and other group to measure the differences of the groups. Participants were asked to perform a number of tasks on the system, the tasking being carefully chosen to direct participants to different aspects of the SIS. In addition, EWPL-TR, SUS-TR and Overall Assessment Questions were directed to participants. This study showed significant differences among users emotion, perceived usability and performances depending on their specific demographic backgrounds. The results of this research programme will be important for developers of SIS and similar websites who want to take the advantage of developing supportive systems by focusing on users' demographic backgrounds.