Şifreleme algoritmalarının hızını etkileyen faktörler
The factors affecting speed of encryption algorithms
- Tez No: 506940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ağ üzerinde dolaşan bilgi miktarı günden güne artmakta ve bilgi güvenliği sorunlarını beraberinde getirmektedir. Ağ üzerinde bulunan bilginin istenilen adrese iletimi güvenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Şifreleme/deşifreleme (encryption-decryption) bilgisayar ağlarında verilerin güvenliğini sağlamak için kullanılır. Bilgi güvenliğinde ve dijital imzada açık anahtar şifreleme yöntemlerinden biri olan RSA(Rivest, Shamir, Adelman) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, RSA kriptosisteminin şifreleme ve deşifreleme işlemlerini gerçekleştirme süresini etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Tez çalışmasında öncelikle, şifreleme işlemlerinde kullanılan matematiksel temel kavramlar ayrıntılı bir şekilde açıklandı. Daha sonra, simetrik ve asimetrik şifreleme yöntemleri ve kullanılan algoritmalar anlatıldı. RSA kriptosisteminin şifreleme ve deşifreleme işlemlerini gerçekleştirme süresini etkileyen faktörler, şifreleme ve şifre açma sürelerini kısaltmak için kullanılan algoritmalar açıklandı. Bu algoritmaların uygulamaları java programlama dili kullanılarak yapıldı, şifreleme, deşifreleme süreleri hesaplanarak algoritmalar karşılaştırılmıştır. Bu algoritmaların avantajları, dezavantajları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology the amount of information roaming through network is increasing in a daily basis, and this brings about the issues of information security. Transfer of the information the Network should be carried out safely. Encryption/decryption are used to provide safety for the data in computer Networks. In information security and digital signature, RSA (Rivest, Shamir, Adelman) which is an open key encryption method is commonly used. The aim of this thesis is to make a research about factors that have impact upon the encryption/decryption performance time of RSA cryptosystem. In this thesis study, firstly basic mathematical concepts used in encryption systems and the definition of RSA algorithm have been carried out in a detailed manner. Later, factors that affect the encryption/decryption performance time of RSA cryptosystem, and algorithms used to shorten encryption and decipher time have been explained. Lastly, the implementations of these algorithms were made using the java programming language, and the algorithms were compared by calculating the encryption and decryption time. The advantages and disadvantages of these algorithms are discussed.