İzmir-Ulucak kazısından çıkarılan bazı arkeolojik malzemelerin kimyasal analizleri
Chemical analyses of some archaeological materials excavated from İzmir-Ulucak
- Tez No: 506993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KALEBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; İzmir Ulucak'ta yapılan arkeolojik kazıdan çıkarılan çeşitli arkeolojik numunelerin içerisindeki eser elementlerin tayini için Alevli Atomik Absorpsiyon kullanılarak kimyasal analizlerini yapmaktır. Bu çalışmada İzmir Ulucak'ta yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan sıva, duvar, kerpiç, toprak, cüruf, boya ve kireç gibi arkeolojik numuneler kullanılmıştır. Alınan numuneler toz haline gelinceye kadar steril bir şekilde parçalandı. Parçalama işleminden sonra filtre kağıdında etüvde 1 gün boyunca 130oC'de kurutulup homojenize edildi. Ardından çözünürleştirme işlemleri yapılana kadar küçük polietilen kaplara yerleştirilip -25oC'de saklandı. Her örnekten yaklaşık 0.4 gr numune alınıp üzerine 8 ml HNO3 eklenerek mikrodalga çözünürleştirme yapıldı. Yaş çözünürleştirme için ise her örnekten 0.4 gr numune alındı ve ısıtıcı tabla üzerinde yaş çözünürleştirme işlemi gerçekleştirildi. Çözünürleştirme işlemi yapılan tüm numuneler 50 ml'ye seyreltildi ve polietilen kaplara konularak analize kadar saklandı. Tüm numunelerin AAS (Perkin Elmer-Analyst-AA800) cihazı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to carry out the chemical analyzes using the Flammable Atomic Absorption for the determination of the trace elements in various archaeological samples taken from the archaeological excavations in İzmir Ulucak. In this study, archaeological samples such as plaster, wall, adobe, soil, slag, paint and lime were found at the end of archaeological excavations made in Izmir Ulucak were used. The samples were sterilized until the powder became dusty. After shredding, the filter paper was dried at 130°C for 1 day and homogenized. Then, the dissolution was carried out in small polyethylene containers until stored and stored at -25°C. Approximately 0.4 g of each sample was sampled and microwave-solubilized by adding 8 ml of HNO3. For the dissolution, 0.4 g of sample was taken from each sample and wet dissolution was performed on the heating plate. All samples that had undergone resolution were diluted to 50 ml and stored in polyethylene containers until analysis. All samples were analyzed with AAS (Perkin Elmer-Analyst-AA800) instrument.