Is fgf1 acting as a promoter of remyelination in peripheral nervous system?
Fgf1 periferik sinir sistemi'nin remiyelizasyonunda promotor olarak görev aliyor mu?
- Tez No: 507030
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BATTALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Schwann hücreleri (SH) ve aksonlar arasındaki çift yönlü ve sürekli iletişim periferik sinir sistemindeki (PSS) miyelin tabakasının gelişimi, bakımı ve yaralanma sonrası onarımı için önemlidir. SH-akson etkileşiminin bozulması periferik nöropatilere yol açar ve bu etkileşimin altında yatan moleküler mekanizmaların aydınlatılması demiyelizan hastalıkların etiyolojisinin anlaşılması için önemlidir. Daha önceki bulgularımız ışığında FGF1'in PSS'de miyelizasyonda ve LPC ile indüklenen demiyelizasyon sonrası gerçekleşen remiyelizasyonda rol alabileceği savlandı. Bu çalışmada, remyelinasyon sürecini in vivo inceleyebilmek amacıyla fare siyatik sinirinde“LPC enjeksiyonu ile indüklenen demiyelizasyon”modeli optimize edildi. LPC enjeksiyonlarından sonra farklı zaman aralıklarında myelin kılıf immün-boyama ile ve myelin proteinlerinin anlatımı western yöntemi ile incelendi. Üçüncü ayda myelin kılıfın geri kazanıldığı ve miyelin protein düzeylerinin normale yaklaştığı gösterildi. Çalışmamızın ikinci kısmında, LPC ile indüklenen demiyelizasyon sonrasında yapılan FGF1 enjeksiyon deneyleri ile FGF1'in remiyelizasyonda görev aldığı bulgusu doğrulandı. Miyelin proteinlerinin anlatımı, FGF1 enjeksiyonundan 30 dakika sonra önemli ölçüde arttı ve yedi gün içerisinde kontrol grubu ile eşitlendi. Bu sonuçlar, literatür ile uyumlu olarak FGF1'in remiyelizasyon üzerinde hızlı ve geçici bir etkisi olduğunu gösterdi. Çalışmanın son aşamasında, periferik miyelizasyon sırasında FGF1 ile etkileşebilecek olası proteinleri belirleyebilmek amacıyla, dorsal kök gangliyon ko-kültürü oluşturuldu ve lizatları Co-IP yöntemi kullanılarak incelendi. Öncelikle FGF1 protein üretimi DRG lizatlarında doğrulandı ve FGFR1 ve MPZ ile olası etkileşimi incelendi. Co-IP lizatları western blot ile incelendiğinde, FGF1'in FGFR1 ve MPZ ile etkileştiği gözlendi. Ancak kontrol gruplarında etkileşimin zayıf da olsa görülmesi nedeni ile bu etkileşimler doğrulanamadı. Bu sonuçlar“LPC kaynaklı demiyelizasyon”modelinin bir PSS demiyelizan hastalık modeli olarak kullanılabileceğini gösterdi ve FGF1'in remiyelizasyonda rol alabileceğine dair ileri kanıt sağladı. Bu süreçte FGF1'in, FGFR1 ve MPZ ile etkileştiğinin doğrulanması için ileri analizlerin gerekliliği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Bidirectional and continuous communication between Schwann cells (SCs) and axons are crucial for peripheral nervous system (PNS) myelin development, maintenance, and repair after injury. Disruption of SCs-axon interaction leads to peripheral neuropathies, therefore, elucidating the molecular mechanisms underlying this interaction is highly important for understanding the etiology of these disorders. FGF1 was suggested to act in peripheral myelination and remyelination by our previous findings. To study remyelination in mouse sciatic nerve, 'LPC induced demyelination' model was optimized in another study. In this study, myelin sheath was visualized by immuno-staining and the expression of myelin proteins were analyzed by western blot analysis at different time periods up to three months after LPC injections. The recovery of myelin sheath was shown at three months and accordingly, the level of myelin proteins, MAG and MBP, reached to that of the control group. In the second part of the study, FGF1 involvement in remyelination was further confirmed by FGF1 injections after LPC induced demyelination. The expression of myelin proteins increased significantly 30 minutes after FGF1 injection and reached to the same level with that of the control group in seven days' time. This observation showed that FGF1 has short term and rapid effects on remyelination, in accordance with the literature. In the last part of the study, the possible interaction partners of FGF1 during peripheral myelination was investigated using dorsal root ganglia co-cultures and precipitating their lysates with Co-IP method. After confirmation of expression of FGF1 protein in DRG co-cultures, its interaction with FGFR1 and MPZ was investigated. FGFR1-FGF1 and MPZ-FGF1 interactions were observed when the precipitates were analyzed by western blot. However, results remained inconclusive due to weak signals that were also observed in control groups. In summary, we have shown that 'LPC induced demyelination' model can be used for further analysis as a PNS demyelinating disease model. FGF1 involvement in remyelination was also confirmed. The results from analysis of Co-IP remained elusive that needs of further investigation.