Investigation of NLRP13-Driven Innate Immune Responses
NLRP13 Kaynaklı Doğal İmmün Yanıtın İncelenmesi
- Tez No: 507029
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
NOD-benzeri alıcılar enflamasyon aktivasyonunda kilit rol oynamaktadırlar. NLRP13 primatlara özgü PYRIN bölgesi içeren bir NLR üyesidir ve enflamasyondaki görevleri bilinmemektedir. Literatürde NLRP13'le alakalı makale olmadığı için, bilgilerimiz laboratuvarımızın önceki üyelerinin çalışmalarıyla sınırlıydı. Bu çalışmalardan, aşırı ifade edildiklerinde NLRP13'ün pro-Kaspaz-1 ve ASC ile etkileştiği ve ASC-Kaspaz1 ile inflamazom-benzeri yapılar oluşturduğu bilinmekteydi. LPS ve ATP'nin NLRP13 inflamazomunun aktivatörleri olduğu bulunmuştu. Öte yandan, Kaspaz-8 ve Kaspaz-9 ile birlikte transfekte edildiğinde NLRP13'ün seviyesi düşmektedir. Bu tezde, NLRP13'ün enflamasyon aktivasyonu, doğuştan gelen bağışıklık yanıtın düzenlenmesi ve makrofaj farklılaşmasındaki rollerini daha ayrıntılı bir şekilde araştırdık. İlk olarak,insan THP-1 hücrelerine LPS ve ATP muamelesinde, yüksek NLRP13 seviyesinin IL-1β ve TNF-α salımlarını arttırırken, IL-10 salımını düşürdüğünü gösterdik. Daha sonra, NLRP13'ün Pseudomonos aeruginosa'ya özgün doğal immün yanıt gösterdiğini gözlemledik. THP-1 monositleri P. aeruginosa ile enfekte edildiğinde, NLRP13 protein ifadesi anlamlı bir şekilde artmaktadır. Artan NLRP13 seviyesi, IL-1β, TNF-α ve IL-6 pro-enflamatuvar sitokinlerinin ifadelerini ve salımlarını arttırmaktadır. NLRP13'ün baskılanması IL-1β'nın THP-1 hücrelerindeki ifadesini azaltmaktadır. Dahası, yüksek NLRP13 seviyesi, NF-κB aktivasyonunu sağlayarak, pro-IL-1β ve NLRP3 gibi enflamazom kompleks bileşenlerinin protein seviyelerini ve pro-Kaspaz-1 ve pro-Kaspaz-8'in maturasyonlarını arttırmaktadır. NLRP13 AKT ve ERK'i aktif hale getirerek THP-1 hücrelerinin PMA ile farklılaşmalarını pozitif şekilde düzenlemektedir. Ayrıca, LPS/ATP ya da P. aeruginosa ile uyarıldığında, NLRP13'ün Kaspaz-8 tarafından kesildiği gösterilmiştir. Kaspaz-8 ile kesiliminin, NLRP13'ün enflamasyon aktivasyonu ve makrofaj farklılaşmasındaki rollerinde etkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
NOD-like receptors are the key players of inflammasome activation. NLRP13 is a primate specific member of the NLR family containing PYRIN domain and its role in inflammation is still unknown. Since there is no published literature about NLRP13, our knowledge is restricted with the studies of former lab members. From these works, we know that NLRP13 weakly interacts with pro-Casp-1 and ASC and forms inflammasome-like structures with ASC-Casp-1 in an overexpression system. LPS and ATP are upstream activators of NLRP13 protein levels. On the other hand, NLRP13 levels are reduced when co-transfected with Casp-8 and Casp-9. In this thesis, we focus to find the roles of NLRP13 in inflammasome activation and macrophage differentiation through examination of upstream activators and downstream elements. Firstly, we showed that high levels of NLRP13 increases secretion of IL-1β and TNF-α, while decreases secretion of IL-10 upon LPS/ATP treatment. Then, we observed that NLRP13 shows a Pseudomonas aeruginosa-specific innate immune response. Infection of THP-1 monocytes with P. aeruginosa increases expression of NLRP13 significantly. The increasing levels of NLRP13 enhanced expression and secretion of pro-inflammatory cytokines IL-1β, TNF-α and IL-6. The expression of IL-1β was diminished with NLRP13-knock down in THP-1 cells. Moreover, protein levels of inflammasome components including pro-IL-1β and NLRP3 and maturation of both pro-Casp-1 and pro-Casp-8 were enhanced due to high levels of NLRP13 through activation of NF-κB. NLRP13 positively regulated PMA-differentiation of THP-1 cells by activating AKT and ERK pathways. In addition, we showed that NLPR13 is post-translationally cleaved by Casp-8 through stimulation with LPS/ATP and P. aeruginosa that is thought a driving force for the functions of NLRP13 in inflammasome activation and macrophage differentiation.