Sumak ekşisinden elde edilen malik asit kalsiyum kompleksinin yapısal karakterizasyonu ve retina hücresinde hidrojen peroksit ile oluşturulan hücre hasarında koruyucu rolünün araştırılması
Structural characterization of malic acid calcium complex obtained from sumak particles and research of protective roller in cell cavity with hydrogen peroxide in retina cell
  1. Tez No: 507195
  2. Yazar: BİLGE ALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN CEYHAN, DOÇ. DR. AKİF HAKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Bioengineering, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkemizde yaygın yayılış alanları olan ve doğal olarak gıda kaynaklı kullanımı bulunan sumak örneği içerisinde majör organik asit olarak bulunan malik asit farklı endüstri kollarında önemli bir ham madde konumundadır. Sumak ekşisinden doğal elde edilen malik asit kalsiyum kompleksinin yapısal karakterizasyonu ve retina hücresinde hidrojen peroksit ile oluşturulan hücre hasarında koruyucu rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamından elde edilen kompleksin karakterizasyonu için; spektroskopik olarak Uv-vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, XRD kullanılmıştır. Bunun yanında elektrokimyasal, fotolüminesans ve termal özellikleri incelenmiştir. Antimikrobiyal çalışmalarda 6 bakteri ve 4 maya suşu kullanılmıştır. Aynı zamanda elde edilen kompleksin ARPE-19 hücre hatlarında yaşa bağlı makula dejenarasyonu incelenmiştir. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak araştırılmıştır. Bu çalışmada, sumak ekşisinden doğal olarak elde edilen malik asit kalsiyum kompleksinin yapısal karakterizasyonu yapıldı ve malik asit kalsiyum kompleksinin retinal pigment epitelyum hücrelerinde oksidatif strese bağlı retinal hasar üzerindeki koruyucu etkilerini araştırıldı. Elde ettiğimiz bulgulara göre malik asit kalsiyum uygulamasının H2O2'in oluşturduğu hasara karşı koruyucu etkisi bulunduğunu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Malic acid, which is a major organic acid in the sumac sample which has widespread distribution in our country and which is naturally used as food source, is an important raw material in different industrial branches. The structural characterization of calcium complex of naturally occurring malic acid from the Sumac suture and the protective role of it in cell damage induced by hydrogen peroxide in the retinal cell were investigated. For the characterization of the complex obtained from the study; Uv-vis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, XRD were used spectroscopically. Besides, electrochemical, photoluminescence and thermal properties have been investigated. Six bacteria and four yeast strains were used in antimicrobial studies. At the same time, age-related macular degeneration of the complex obtained on ARPE-19 cell lines was examined. Obtained findings were statistically researched. In this study, we performed structural characterization of the malic acid calcium complex naturally obtained from sumac minus and investigated the protective effect of the malic acid calcium complex on oxidative stress induced retinal damage in retinal pigment epithelial cells. According to our findings, we found that the application of malic acid had a protective effect against damage caused by H2O2.