Mikrodalga fırında pişirmenin tavuk eti proteinleri üzerine etkisi
The effect of microwave oven cooking on the proteins of chicken meat
  1. Tez No: 507219
  2. Yazar: MELİKE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmada, mikrodalga (MD) ve elektrikli fırında (EF) pişirme işleminin tavuk göğüs etinin fiziksel, biyokimyasal, tekstürel özellikleri ile proteinlerinde meydana gelen değişimler üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, çiğ ve pişmiş örneklerde, kimyasal bileşim (nem, protein, yağ ve kül içerikleri), su tutma kapasitesi, pişirme kaybı, pH değeri, enstrümental CIE* açıklık-koyuluk (L*), kırmızılık (a*) ve sarılık (b*) değerleri; tekstürel özellikler (Warner-Bratzler kesme kuvveti ve tekstür profil analizi) belirlenmiştir. Sarkoplazmik ve miyofibrilar protein profilindeki değişimler sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) ile, proteinlerin ısıl değişimi ise diferansiyel taramalı kalorimetre (Differential Scanning Calorimeter-DSC) ile incelenmiştir. Gerek MD ve gerekse EF ile gerçekleştirilen pişirme nem içeriklerinde azalmaya, buna bağlı olarak protein, yağ ve kül içeriklerinde artışa neden olmuş (p0.05). Su tutma kapasitesinin pişirme sonrası önemli ölçüde düştüğü; pişirme kaybının ise farklı iki teknikten etkilenmediği görülmüştür (p>0.05). Uygulanan pişirme işlemleri sonucunda L*, a* ve b* değerlerinde artış görülmüş ancak aralarındaki fark istatistiki açıdan önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Tekstür profil analizinde, MD pişirme ile geleneksel fırında pişirmeye göre sertlik değerinin daha yüksek, yapışkanlık ve çiğnenebilirlik değerlerinin daha düşük olduğu gözlenmiş (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cooking in the microwave (MWO) or electric oven (EO) on the physical, biochemical, textural properties, and changes in the proteins of chicken breast meat were investigated. For this purpose, proximate composition (moisture, protein, fat and ash contents), water holding capacity (WHC), cooking loss, pH value, CIE * lightness (L*), redness (a*) and yellowness (b*) values; textural properties (Warner-Bratzler shear force and textural profile analysis) were determined for both cooked and uncooked samples. The changes in the sarcoplasmic and myofibrilar protein profiles were examined by Sodium Dodecyl Sulfate Polyacrylamide Gel Electrophoresis (SDS-PAGE) and the thermal exchange of proteins by Differential Scanning Calorimeter (DSC). Cooking with both MWO and EO caused a decrease in moisture content resulting in increases in protein, fat and ash contents (p0.05). WHC decreased significantly (p0.05). L*, a* and b* values increased after the cooking process in both methods, whereas, the difference was not significant (p 0.05).