Ağız bakımı öz yetkinliği ve genel öz yetkinliğin günlük plak kontrolü ve ağız bakımı uygulamaları ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between oral hygiene related self efficacy, general self efficacy and daily plaque control
- Tez No: 507270
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ATİLLA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızda genel öz yetkinlik ile var olan ağız bakımı öz yetkinliğinin, hastaların günlük plak kontrolü ve ağız bakımı davranışlarıyla ilişkisini belirlemek, motivasyon ve ağız bakımı eğitiminin ağız bakımı öz yetkinliğine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmaya 35-60 yaş arasında olan ve enflamatuvar periodontal hastalıklı 210 birey alındı. Hastaların ağız bakımı ve diş hekimi kontrollerine gitmeleri konularındaki farkındalıkları anket formuna kaydedildi. Ağız bakımı öz yetkinliği ölçeği (AÖYÖ) ve genel öz yetkinlik ölçeği (GÖYÖ) anketleri hastalara uygulandı. AÖYÖ değerlerine“cut off”uygulanarak, AÖYÖ-düşük (n=21) ve AÖYÖ-yüksek (n=24) grupları oluşturuldu. Bu gruplardaki hastaların tüm ağız plak indeksi (PI) değerleri başlangıçta saptandı, daha sonra bu hastalara motivasyon ve ağız bakımı eğitimi uygulandı. AÖYÖ-düşük ve AÖYÖ-yüksek gruplarındaki hastaların PI değerlendirmeleri ve AÖYÖ anketi sorularına yanıtların alınması, motivasyon ve ağız bakımı eğitiminden 1 ve 3 ay sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Our objectives is to evaluate the relations between the scores of general self-efficacy (GSE) and oral hygiene related self-efficacy (OHSE), to examine the changes in OHSE after motivation and oral hygiene instructions. 210 patients with inflammatory periodontal diseases between the ages of 35 to 60 were included. Patients filled out questionnaires regarding GSE and OHSE. OHSE-low and OHSE-high groups (n=45) were selected after performing cut off on OHSE scores. These patients received motivation and oral hygiene instructions and their plaque index (PI) values were determined at baseline. PI measurements and OHSE questionnaire were repeated at 1 and 3 months.