Uyarlanabilir bir matematik öğrenme platformunun tasarlanması ve geliştirilmesi
Design and development of an adaptive mathematical learning platform
- Tez No: 507503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELEBİ ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik gelişmeler sayesinde artan veriye erişim olanakları, kullanıcılara büyük veri yığınları sunmaktadır. Kullanıcıların artan veri içerisinde ihtiyacı olana ulaşımı zorlaşmaya başlamıştır. Bu nedenle özelleşmiş hipermedya ortamları geliştirilmiştir. Fakat kişisel özellikleri, önbilgisi, amaçları ve tercihleri farklı olan kullanıcılara tek tip içeriğin sunulması verimli olmamaktadır. Böylece çok sayıda ve standart içerikte üretim anlayışı yerini kişisel özelliklerin dikkate alındığı kişiselleştirilmiş üretime bırakmıştır. Bu anlayış çevrimiçi ortamlarda hazırlanan hipermedya ortamlarında da etkili olmuştur. Böylece kişisel özelliklerin dikkate alındığı uyarlanabilir hipermedya ortamları geliştirilmiştir. Uyarlanabilir hipermedya ortamlarının en sık kullanıldığı alanlardan birisi eğitim alanıdır. Bu çalışmanın amacı, eğitim alanına yönelik uyarlanabilir bir matematik öğrenme platformunun tasarlanması ve geliştirilmesidir. Çalışmada geliştirilen UYOPmat platformu, 9. sınıf matematik dersi denklem ve eşitsizlikler konusunun öğretilmesine yönelik hazırlanan uyarlanabilir web tabanlı bir öğrenme platformudur. Milli Eğitim Bakanlığı puanlama sistemi ve ortaöğretim matematik ders müfredatına uygun olarak hazırlanan platform, üç bölüm halinde yedi kazanımın test soruları, yazılı ders ipucu sayfaları ve video içeren ders anlatım sayfaları ile öğretilmesini amaçlamaktadır. UYOPmat platformu test soruları sonrasında bilgi düzeyi kestirimi yapmakta ve bu kestirim doğrultusunda ders ipucu ve ders anlatım sayfaları sunarak bütünleşik bir öğrenme süreci oluşturmaktadır. Tasarımında yer alan uyarlama algoritmasına göre uyarlanabilir sunum ve uyarlanabilir gezinme sağlayan platform, her kullanıcının sistem etkileşimine göre kişiye özel akış oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to technological advances, increased data access offers large volumes of data to the user. It has become difficult for users to access what they need in increasing data. For this reason, specialized hypermedia environments have been developed. However, it is not efficient to present uniform content to users with different personalities, priorities, goals and preferences. Thus, the production concept in large numbers and standard content has left personalized production where personal characteristics are taken into account. This understanding was also influential in online hypermedia. Thus, adaptive hypermedia environments have been developed in which personal characteristics are taken into consideration. One of the most frequently used areas of adaptive hypermedia environments is the field of education. The aim of this study is to design and develop an adaptive mathematics learning platform for the field of education. The UYOPmat platform developed in this thesis is an adaptive web-based learning platform designed to teach the 9th grade mathematics course on equations and inequalities. The platform develop according to Ministry of Eduvation scoring system and secondary school mathematics course curriculum. The seven aims of the three sections on the platform are to teach test questions, written lesson tips and video lecture pages. The UYOPmat platform makes a level of knowledge prediction after the test questions and forms an integrated learning process by offering course tips and lecture pages in this estimation direction. The adaptive presentation and adaptive navigation based on the customization algorithm included in the design creates a customized flow based on each user's system interaction.