Hafif düzeyde demansı olan yaşlılarda internet temelli videolarla birlikte anımsama terapisinin bilişsel durum ve apatiye etkisi
The effect of reminiscence therapy with ethernet-based videos on cognition and apathy in elderly with mild dementia
- Tez No: 507525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
HAFİF DÜZEYDE DEMANSI OLAN YAŞLILARDA İNTERNET TEMELLİ VİDEOLARLA BİRLİKTE ANIMSAMA TERAPİSİNİN BİLİŞSEL DURUM VE APATİYE ETKİSİ Ayşe İNEL MANAV Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Doktora Tezi, Mart 2018 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nuray ŞİMŞEK KISA ÖZET Dünyada yaşlılık ve yaşlı nüfusun artışına bağlı olarak demansı olan bireylerin sayısı ve bu bireylerin demansla ilgili yaşadığı sorunlar artmaktadır. Bu araştırma, kurumda kalan hafif düzeyde demansı olan yaşlılarda internet temelli videolarla birlikte anımsama terapisinin bilişsel durum ve apatiye etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Randomize kontrollü deneysel nitelikteki bu çalışma, 15 Mayıs-25 Ağustos 2016 tarihlerinde, Adana ve Seyhan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri' nde yaşayan 16 müdahale, 16 kontrol grubunda olmak üzere toplam 32 bireyle yürütülmüştür. Çalışmanın verileri literatüre dayalı Kişisel Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Apati Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ile toplanmıştır. Çalışmanın yürütülebilmesi için Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı, yazılı kurum izni ve katılımcılardan yazılı izin alınmıştır. Müdahale grubundakilerle 3 ay, haftada bir gün 60 dakika internet temelli videolarla birlikte anımsama terapisi, kontrol grubundakilerle aynı süreçte haftada bir gün 25-30 dakikalık oturumlarda anımsamayla ilişkili olmayan konularla ilgili yapılandırılmamış sosyal görüşmeler yapılmıştır. Girişimler uygulanmadan önce ve 3. ayının sonunda SMMT ve ADÖ ile ölçümler yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler, Student t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF REMINISCENCE THERAPY WITH ETHERNET-BASED VIDEOS ON COGNITION AND APATHY IN ELDERLY WITH MILD DEMENTIA Ayşe İNEL MANAV T.C. Erciyes University, Institute of Health Sciences Nursing Department Mental Health and Illness Nursing Advisör: Assistant Professor Nuray Şimşek Doctoral Dissertation, March 2018 ABSTRACT The number of people with dementia and the problems that these people experience are increasing along with aging world population. This study was carried out to assess the effects of reminiscence therapy using internet videos on the cognitive condition and apathy levels of elderly people who had mild dementia and lived in nursing homes. This randomly controlled experimental study was conducted between 15 May-25 August 2016 in the nursing home, elderly care and rehabilitation centers in Adana and Seyhan, Turkey. A total of 32 individuals participated in this study, 16 in the experimental group and 16 in the control group. Data were collected using a personal information form developed on the basis of the published literature, the Standardized Mini Mental Test (SMMT) and the Apathy Rating Scale (ARS). The Clinical Research Ethics Committee's approval, written institutional permission and the written consent of the participants were obtained before data collection. The individuals in the experimental group received reminiscence therapy using ethernet videos for 60 minutes one day a week for three months. During the same period, 25-30 minutes of unstructured interviews on subjects unrelated to reminiscence were carried out with individuals in the control group. The SMMT and ARS were administered before the applications in the experimental group and at the end of the third month. The collected data were analyzed using descriptive statistics, Student's t-test, the Mann-Whitney U-test and Wilcoxon's signed ranks test.