Grotowski ve Meyerhold oyunculuk ve hareket yöntemlerinin karşılaştırmalı incelenmesinden faydalanarak bir çağdaş dans solo eser yaratımı
Creating of a contemporary solo dance work by using comparative investigation of Grotowski and Meyerhold acting and movement methods
- Tez No: 584684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİRHAN DEHMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Grotowski ve Meyerhold'un oyunculuk yöntemlerinin araştırılması ile içten dışa ve dıştan içe hareket araştırmaları üzerine yapılan doğaçlama çalışmaları sonucunda yeni bir beden arayışı ve bu bedene ait olan bir karakter yaratma süreci“ İki Dünya Arasında”eser metninin genel araştırma konusunu oluşturmaktadır. Eserin merkezi hattında Grotowski oyunculuk anlayışı kutsal oyuncu ve fiziksel eylemler yöntemi ile Meyerhold biyomekanik oyunculuk ve hareket teknikleri araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda“İki Dünya Arasında”eser metninde iki yolculuğa çıkılmıştır. İlk olarak Grotowski'nin kutsal oyuncu kavramı ile ruhun içten dışa hareket araştırmaları ile bedende yansımaları ele alınmıştır. İkinci olarak da, Meyerhold'un biyomekanik bedeninin işlevi dıştan içe hareket araştırmaları ile karaktere dönüşme süreci araştırılmıştır. Eserin özü, bu iki yöntemin birleştirilerek, koreografın öznel/sübjektif görüşleri ve tasarımları ile yaratılmıştır. Eser yaratım süreci içinde alınan notlar, görsel ve fiziksel deneyimler, koreografın öznel ve içsel yolcuğu altında ele alınmıştır. Eserin tasarım katmanları altında koreografinin oluşum süreci ve sahne teknik katmanları detaylı olarak işlenmiştir.“ İki Dünya Arasında”eseri, iki oyunculuk ve hareket yöntemi ile iç dünya içinde bir bedenin yaratımı ve varlığını ele alırken, dış dünya içinde bir karakterin yaratım süreci ve çatışmasını ele almaktadır. Bu iki dünyada Ruh, Beden ve karakterin var olma çabası özgün hareket tasarımları ile karşılaştırmalı bir deneyim ve öneri olarak sunulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Grotowski, Meyerhold, Performans, İki Dünya Arasında, Beden, Karakter, İçten dışa – Dıştan İçe Harekete Yolculuk
Özet (Çeviri)
The search for a new body and the process of creating a character belonging to this body constitute the general research topic of the work“Between the Two Worlds”as a result of the research of the acting methods of Grotowski and Meyerhold and the improvisation studies conducted from the inside-out and outside-in. In the central line of the work, Grotowski's understanding of acting, holy actor and actor training with physical actions method, Meyerhold biomechanical acting and exercises with motion technique were investigated. As a result of these researches, the text work“Between the Two Worlds”is firstly discussed in the process of creating the work from the inside out by reviewing Grotowski's integration of the spirit and body in the holy actor, also secondly discussed the transformation of Meyerhold's biomechanical body into character from the outside-in, and the subjective views and designs of the choreographer. The essence of the work first created the existence of the Spirit in a body through the inside-out movement, then revealed a character that came to life in a body through outward movement. Subjective and internal journey of the choreographer in the light of visual and physical experiences and notes are discussed in the process of creating the work. The process of creating the work and the formation process of the choreography with the layers of the design of the work were investigated in detail. In the work“Between the Two Worlds”, the process of creating a body in the inner world and a character in the outer world with two acting and movement methods is presented with a comparative experience and suggestion. KEYWORDS: Grotowski, Meyerhold, Performance, Between the Two Worlds, Body, Character, Journey towards Inside-Out – Outside-in Movement.