Ümit Yaşar Oğuzcan'ın hayatı, şairliği ve şiirlerindeki temalar üzerine bir inceleme
A study on Ümit Yasar Oguzcan's life, his peoetical ability and the themes in his poems
  1. Tez No: 507571
  2. Yazar: ADEM KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ümit Yaşar Oğuzcan'ın Hayatı, Şairliği ve Şiirlerindeki Temalar Üzerine Bir İnceleme adlı bu çalışmayla şairin Türk edebiyatındaki yerini, eserlerinin edebî değerini belirlemeyi, onun hakkında bilinmesi gerekenleri ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla çalışmamız; şairin hayatı, sanatı, eserleri, şiirlerindeki bireysel temalar ile sosyal temaların ortaya çıkarılması oluşturmaktadır. Hakkında şimdiye kadar pek az araştırma yapılmış olan Ümit Yaşar Oğuzcan [1926 -1984] üretmeye başladığı 1940'lı yıllardan vefatına kadar aşk, kadın, yalnızlık, ayrılık, ölüm, çaresizlik konularını işleyen lirik şiirleri, rubaileri, taşlama ve hicivleri ile bir döneme damgasını vurmuş, hiçbir edebî harekete dâhil olmadan, kendi tarzını yaratabilmiş bir şairdir. Yayınlanmış 37 şiir kitabı, 4 nesir kitabı, 15 antoloji, derleme, biyografi kitabı ve galericiliği, düzyazıları, plakları, bestelenen şiirleri de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A Study on Umit Yasar Oguzcan's Life, His Peoetical Ability and the Themes in His Poems this study aims at revealing the place of the poet in Turkish literature, determining the literary value of his works and the facts that should be known about him. With this purpose; describing the poet's life in a great detail and disclosing personal and social themes in his verses are the main themes of this study. Umit Yasar Oguzcan (1926-1984), who started writing poetry in the 1940's, became a prominent figure in the field of lyric poetry, and satire in which themain subjects were love, women, separation, death and helplessness. Oğuzcan was one of the poets who developed his own style because he did not belong to any group of literary movements. There are 37 published poetry books, 4 prose books, 15 anthologies, compilation and biography books. He is also known for his galleries, prose, plaques, and his compositions.