Hızlı üst çene genişletmesinin nazometrik sesler üzerindeki etkisinin incelenmesi
An evaluation of the effect of rapid maxillar expansion on nasometric voices
  1. Tez No: 507628
  2. Yazar: MERVE EROL BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; çift taraflı üst çene darlığı tanısı almış hastalarda, hızlı üst çene genişletmesinin nazometrik sesler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada, çift taraflı üst çene darlığı tanısı konmuş 20 bireye üst çene genişletmesi öncesi (T1) nazometrik analiz, akustik rinomanometri ve akustik ses analizi yapılmıştır. Hızlı üst çene genişletme aygıtının tatbikini takiben, apareydeki vida bir hafta boyunca günde iki tur çevirtilmiştir. 1 hafta sonunda okluzal radyografide midpalatal suturda açılma görüldükten sonra 3 hafta boyunca günde bir tur vida çevirme protokolüne devam edilmiştir. Üst çenede yeterli genişletme elde edildikten sonra vida çevirme işlemi bırakılmıştır ve üç ay süre ile aparey ağızda tedaviyi pekiştirme amaçlı kalmıştır. 3 ayın sonunda hızlı üst çene genişletme apareyi sökülmüş (T2) nazometrik analiz, akustik rinomanometri ve akustik ses analizi tekrarlanmıştır. Üst çene darlığı olmayan 20 birey, çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Bu hastalara da başlangıçta (T1) ve 4 ay sonra (T2) nazometrik analiz, akustik rinomanometri ve akustik ses analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to evaluate the effects of rapid maxillary expansion(RME) on nasometric voice functions in patients with bilateral maxillary crossbite. In this study, nasometric analysis, acoustical rhinomanometry and acoustic analysis were performed before the maxillary expansion (T1) of 20 individuals with bilateral maxillary crossbite. After the opening of the midpalatal sutur was seen on the occlusal radiograph, the screw rotation protocol was continued as one round of the day for 3 weeks. After sufficient expansion was achieved, screwing was discontinued and the appliance remained for three months in the mouth to reinforce the treatment. After retention, appliance was removed (T2), nasometric analysis, acoustic rhinomanometry and acoustic analysis were repeated. Twenty individuals without maxillary crossbite formed the control group of the study. Nasometric analysis, acoustical rhinomanometry and acoustic analysis were performed at the begining (T1) and 4 months later (T2).