Farklı seviyelerde melaslı kuru şeker pancarı posası ilavesinin yonca silajı kalitesi üzerine etkisi
The effect of different levels of molasses dried sugar pulp on the quality of alfalfa silage
  1. Tez No: 507631
  2. Yazar: BEKTAŞ ÖZGÜR YAKIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yakışır BÖ, Farklı Seviyelerde Melaslı Kuru Şeker Pancarı Posası İlavesinin Yonca Silajı Kalitesi Üzerine Etkisi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Bu çalışmada, kaliteli yonca silajı üretimi için değişik oranlarda (%5 ve %10 yaş materyal) melaslı kuru şeker pancarı posasının (MKŞPP, %2 melas ihtiva eden) kullanılabilirliği araştırıldı. Bu amaçla, çiçeklenme döneminin başlangıcında hasat edilen yoncaya, ağırlık esasına göre, farklı seviyelerde (%0, %5 ve %10) melaslı kuru şeker pancarı posası ilavesi yapılarak laboratuar siloları hazırlandı. Her gruptan 5 tekerrür hazırlanan cam kavanozlar 45 gün sonra açıldı. Silaj örneklerinde fiziksel ve kimyasal analizler yapıldı. Koku, dış görünüş ve renk bakımından yapılan puanlama sonucunda yonca silajı“orta kalite”olarak puanlanırken, yonca+%5MKŞPP ve yonca+%10MKŞPP silajları“İyi kalite”olarak puanlandı.
Özet (Çeviri)
Yakışır BÖ, The Effect of Different Levels of Molasses Dried Sugar Pulp on the Quality of Alfalfa Silage Van University of Yüzüncü Yıl, Institute of Health Sciences, Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases Master Thesis, Van, 2018. In this study, the availability of dryed sugar beet pulp with molases at different rates (5% and 10% wet material) for quality of alfalfa silage production (MDSBP, containing 2% molasses) was investigated. For this purpose, laboratory silos of alafalfa which harvested at the beginning of the flowering period were prepared by adding molasses dry sugar beet pulp at different levels (0, 5 and 10%) on the basis of weight. Glass jars were prepared in 5 replicates from each group and opened after 45 days. Physical and chemical analyzes were performed on silage samples. As a result of scoring in terms of smell, appearance and color, alfalfa silage (control) was rated as“medium quality”while alfalfa + 5%MDSBP and, alfalfa + 10%MDSBP silages were rated as“good quality”.