Diyabetik hastalarda kas-iskelet sistemi bulgulari ve metabolik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of musculoskeletal findings in diabetic patients and relations with metabolic parameters
- Tez No: 507746
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HEKİMSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet ile çok sayıda kas iskelet sistemi problemi ilişkilendirilmiştir. Bu problemlerin tedaviye yanıt vermeleri ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için tanınmaları çok önemlidir. Kas iskelet sistemi tutulumunun diyabetli hastalarımızdaki sıklığı ve metabolik parametrelerle ilişkisini göstermek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mart 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kliniğine başvuran 702 diyabetli hasta çalışmaya alındı. Hastalar kas iskelet sistemi bulguları açısından muayene edildi ve bu bulguların hasta yaşı, cinsiyet, diyabetin tipi, diyabetsüresi, metabolik parametreler ve mikrovasküler komplikasyonlar ile arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Hastaların % 45.9' unda kas iskelet sistemi bulgusu izlendi. En sık rastlanan bulgular karpal tünel sendromu, Dupuytren kontraktürü ve adeziv kapsülitti. Diyabetin süresi ile Charcot artropatisi dışında tüm kas iskelet sistemi bulguları arasında, HbA1c düzeyi ile de Dupuytren kontraktürü, karpal tünel sendromu ve adeziv kapsülit arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Ayrıca mikrovasküler komplikasyonların varlığı ile kas iskelet sistemi bulgularının sıklığının artmış olduğu görüldü. Sonuç: Diyabetli hastalarda kas iskelet sistemi bulguları sık görülür. Bulguların gelişiminde hasta yaşı, diyabet süresi, HbA1c düzeyi ve mikrovasküler komplikasyonların varlığı etkilidir. Diğer komplikasyonlarda olduğu gibi kas iskelet sistemi bulgularının azaltılması için iyi glisemik kontrol önerilir. Tüm diyabetli hastalar rutin kontrolleri sırasında kas iskelet sistemi tutulumu açısından dikkatle değerlendirilmeli ve izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Diabetes mellitus has been associated with many different musculoskeletal system problems. It is very important to recognize these problems for treatment and improvementof quality of life. We aimed to evaluate the prevalence of musculoskeletal system involvement and its relationship with metabolic parametersin our diabetes patients. Materials and Methods: 702 diabetic patients, who were admitted to Celal Bayar University, Department of Endocrinology and Metabolism between March 2017 and February 2018, were included in this study. The patients were examined for musculoskeletal findings and the relationship between these findings and patients' age, gender, type of diabetes, duration of diabetes, metabolic parameters and microvascular complications were evaluated. Findings: Musculoskeletal involvement was observed in 45.9% of patients. The most common findings were carpal tunnel syndrome, Dupuytren contracture and adhesive capsulitis. A statistically significant relationship was found between the duration of diabetes and the findings of musculoskeletal involvement except for Charcot arthropathy; and also, between HbA1c level and Dupuytren contracture, carpal tunnel syndrome and adhesive capsulitis. It has been observed that,with presence of microvascular complications, the prevalence of musculoskeletal involvement was increased. Conclusion: Involvementof musculoskeletal system is common in patients with diabetes. Patient's age, duration of diabetes, HbA1c level and presence of microvascular complications are associated with development of these problems. Glycemic control is recommended for musculoskeletal symptoms, similar to recommendations for other complications. All diabetic patients should be carefully assessed and monitored for musculoskeletal involvement during visits.