Bazı balık yağı kapsüllerinin yağ asiti ve ağır metal düzeylerinin araştırılması
Investigation of some fish oil capsules with fatty acid and heavy metal levels
  1. Tez No: 507749
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında Bazı balık yağı kapsüllerinin yağ asiti ve ağır metal düzeyleri araştırılmıştır. 6 Adet farklı markalara ait balık yağı kapsülleri incelenmiş ve 29 adet yağ asiti tespit edilmiştir. Aynı zamanda Kurşun, Kadmiyum ve Civa düzeyleri araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre 13 doymuş yağ asiti 16 doymamış yağ asiti tespit edilmiş olup en yüksek düzeyler Eikosapentaenoik asit - EPA (C20:5 ω-3) (1,88±0,000mg / 100g) (C Numunesi) ve Dekosahekzaenoik asit DHA (A Numunesi) (C22:6 ω-3) (12,99±0,123)'da saptanmıştır. Toplam omega 3 (∑ω-3) ortalama 35,45±9,488 mg/100g olarak bulunmuş, toplam omega 6 (∑ ω-6) ise ortalama 4,59±1,365 mg/100g olarak tespit edilmiştir. EPA değeri olarak E ve F numunelerinin kendi aralarında önemli (P0,05) değişim gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca yapılan ağır metal analiz sonucuna göre Civa ve Kadmiyum tespit edilmemiş olup, uluslar arası standartlara uyum gösterdiği, Kurşunun en yüksek 0,44±0,000 değeri ile A örneğinde bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, fatty acid and heavy metal levels of some fish oil capsules were investigated. Fish oil capsules belonging to 6 different Company were examined and 29 fatty acids were detected. At the same time, levels of lead, cadmium and mercury were investigated. According to the results of analysis, 13 saturated fatty acids and 16 unsaturated fatty acids were detected and the highest levels were determined as eicosapentaenoic acid - EPA (C20: 5 ω-3) (1,88±0,000mg / 100g) (C) and Decosahexaenoic acid DHA ω-3) (12,99 ± 0,123) (A). The mean total omega 3 (Σω-3) was found to be 35,45 ± 9,488 mg / 100g and total omega 6 (Σ ω-6) was found to be 4,59 ± 1,365 mg / 100g. It was found that E and F samples varied significantly (P 0,05). In addition, it was determined that Mercury and Cadmium were not detected according to the results of the heavy metal analysis and that they conformed to the international standards and the lead was found to be A with the highest value of 0,44 ± 0,000.