Ortaöğretimde yiyecek-içecek hizmetleri programında öğrenim gören öğrencilerin gıda güvenliği bilgi düzeyi ve uygulama davranışlarının belirlenmesi: Ankara ilinde bir araştırma
High school food and beverage services of students learning program food safety knowledge level and application of determination of behavior: A research in Ankara
- Tez No: 507751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBUKE ELİF CEYHUN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma orta öğretimde yiyecek içecek hizmetleri programının mutfak ve pastacılık dallarında eğitim alan öğrencilerin gıda güvenliği bilgi düzeyi ve uygulama davranışlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mevcut araştırmanın evrenini 2018 yılı içerisinde Ankara ilinde Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin yiyecek içecek hizmetleri programı, mutfak ve pastacılık dalı 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören 1906 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem çapı ise 384 olarak belirlenmiş ve kolayda örneklem yöntemi ile toplamda 544 öğrenciye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu uzman görüşü alınarak ve daha önce konu ile ilgili yapılan çalışmalardan uyarlanarak hazırlanmıştır. Anket formu 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerine ilişkin sorular, ikinci bölümde gıda güvenliği bilgi düzeyini belirlemeye dayalı çoktan seçmeli sorular, üçüncü bölümde ise öğrencilerin uygulama davranışlarını belirlemeye yönelik ifadeler yer almaktadır. Çalışmada elde edilen istatistiki veriler t-testi, korelasyon tekniği ve homogenty testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin gıda güvenliği bilgi düzeyinin orta seviyede, mutfakta kişisel hijyen ve gıda güvenliğine ilişkin uygulama davranışlarının ise iyi seviyede olduğu bulunmuştur. Gıda güvenliği bilgi düzeyi ile uygulama davranışları arasındaki ilişkide ise; öğrencilerin gıda güvenliği bilgi düzeyinin gıda güvenliği uygulama davranışlarında daha kuvvetli etkiye sahip olduğu ve mutfakta kişisel hijyen uygulamaları ile gıda güvenliği uygulama davranışlarının da birbiri üzerinde etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the food safety knowledge level and application behaviors of the students who were educated in kitchen and pastry areas of the food and beverage services program in secondary education. The universe of the present study consists of 1906 students studying in the 11th and 12th grades of food and beverage services program of the Vocational and Technical Anatolian High Schools, kitchen and pastry in Ankara. The sample size was determined as 384 and 544 students were reached with easy sampling method. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire form which was used in the research was prepared by taking expert opinion and adapting it from previous studies. The survey form consists of 3 parts. Questions about the demographic characteristics of the students in the first part of the research, second-order multiple choice questions based on determining food safety knowledge, in the third section, the students are asked to determine the behaviors of the students. Statistical data were analyzed by using t-test, correlation technique and homogenty test. As a result of the analyzes, it was found that the level of knowledge of food safety of the students was moderate, while the personal hygiene and food safety practices in the kitchen were found to be good. In the relationship between food safety knowledge and application behaviors; It was determined that food safety knowledge level had a stronger effect on food safety application behaviors and personal hygiene practices and food safety application behaviors had an iact on each other.