Production of lentil flour and hydroxypropyl methylcellulose based nanofiber by using electrospinning method
Elektroeğirme metodu ile mercimek unu ve hidroksipropil metilselüloz bazlı nanolif üretimi
- Tez No: 507800
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Nanolifler fonksiyonel olma, paketleme malzemesi olarak kullanılma, işleme yardımcı olma ve gıda kalite ve güvenliği alanında sensör olarak kullanılabilme özellikleriyle son yıllarda gıda endüstrisinde popüler olmaya başlamışlardır. Bu çalışmanın ana amacı, mercimek unu ve hidroksipropil metilselüloz (HPMC) kullanarak elektroeğirme metoduyla homojen nanolifler elde etmektir. Çözelti pH'sı (7, 10 ve 12), mercimek unu konsantrasyonu (%1 ve %2), hidroksipropil metilselüloz konsantrasyonu (%0,25, %0,5 ve %1) ve mikroakışkanlaştırma yönteminin (3 ve 5 döngü) çözeltilerin ve nanoliflerin özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. pH'nın arttırılması hem %1 hem de %2 mercimek unu içeren çözeltilerin viskozitelerinde azalmaya sebep olmuştur. Bazik koşullarda tamamen homojen nanolifler elde edilebilmişken, pH 7 değerinde homojen nanolif elde edilememiştir. %2 mercimek unu içeren çözeltilerden elde edilen nanoliflerin çapları, pH'nın yükselmesiyle azalma göstermiştir. Diğer yandan %1 mercimek unu içeren çözeltilerden elde edilen nanoliflerin çaplarında önemli bir değişim gözlenmemiştir. pH 10 değerinde mercimek unu konsantrasyonu arttırıldığında hem viskozite hem de nanoliflerin çaplarında artma olmuştur. HPMC konsantrasyonundaki artış çözeltilerin viskozitelerini ve nanoliflerin çaplarını arttırmıştır. Farklı mercimek ve HPMC konsantrasyonları kullanılarak hazırlanan çözeltilerin ortalama çapları 198±4 nm ve 254±5 nm arasında değişmektedir. Mikroakışkanlaştırma yönteminin nanolifler üzerinde olumlu bir etkisi görülmemiştir ve boncuk oluşumuna sebep olmuştur. %2 mercimek unu içeren çözeltilerde voltajın arttırılması nanolif çapında artmaya, akış hızının arttırılması ise nanolif çapında azalmaya sebep olmuştur. Mercimek unundaki artış nanoliflerin su buharı geçirgenliğinde artışa neden olmuştur. HPMC konsantrasyonun nanoliflerin su buharı geçirgenliğine etkisi görülmemiştir. Ne mercimek unu konsantrasyonunun ne de HPMC eklenmesinin renk parametreleri üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nanofibers have recently become very popular in food industry for their utilization as highly functional ingredients, high-performance packaging materials, processing aids and food quality and safety sensors. The objective of this study was to obtain homogeneous nanofibers from lentil flour (LF) and hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) blend by using electrospinning method. The effects of pH (7, 10 and 12), LF concentration (1% and 2% (w/v)), HPMC concentration (0.25%, 0.5% and 1% (w/v)) and microfluidization (3 and 5 pass) on solution properties and fiber morphology were investigated. When the pH was increased, the viscosity of both 1% and 2% LF containing solutions decreased while the electrical conductivity increased. At pH value of 7, homogeneous nanofibers couldn't be obtained whereas fibers were perfectly homogeneous at alkaline pH values. Nanofiber diameter decreased with increase in pH when 2% LF was used. On the other hand, diameter of fibers didn't show any significant change with pH for 1% lentil flour. When the LF concentration was increased, viscosity and fiber diameter increased at pH 10. When HPMC concentration was increased, both viscosity and fiber diameter increased. Average fiber diameters ranged between 198±4 and 254±5 nm. Microfluidization did not have a positive effect on obtaining homogeneous nanofibers and resulted in fibers with beads. For the solutions containing 2% lentil flour, increasing applied voltage increased nanofiber diameter whereas increasing flow rate decreased nanofiber diameter. When LF concentration was increased, water vapor permeability of electrospun nanofibers showed a significant increase. No significant change was observed in water vapor permeability when HPMC was added into the electrospinning solutions. Neither LF concentration nor HPMC addition did not have a significant effect on color parameters.