Tip 1 diabetes mellituslu çocuklarda otoimmun tiroidit ve çölyak birlikteliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of type 1 diabetic children coexistence of celiac disease and autoimmune thyroiditis
  1. Tez No: 507911
  2. Yazar: AHMET YOSUNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukluk çağının endokrin patolojilerinden biri olan tip 1 diabetes mellitus pankreastaki β hücrelerinin destrüksiyonu ile başlayıp, insülinin mutlak eksikliği ile sonuçlanan kronik metabolik bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklardan özellikle otoimmün tiroidit ve çölyak hastalığı daha sıkolarak Tip 1 DM'ye eşlik edebilmektedir. Bu hastalıklar otoantikorlar ile taranabilmektedir. Yapılan çalışmada Dicle Üniversitesi Çocuk Endokrin Kliniğinde tip 1 DM olarak takipli 186 hasta belirlendi.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes mellitus, one of the endocrine pathologies of childhood, is a chronic metabolic disease that begins with the destruction of pancreatic β cells and results in an absolute deficiency of insulin. Autoimmune diseases, especially autoimmune thyroiditis and celiac disease, are frequently associated with type 1 DM. These diseases can be screened with autoantibodies. In this study, 186 patients with type 1 diabetes mellitus were identified in Dicle University Pediatric Endocrine Clinic. Autoantibody positivity of patients was evaluated in terms of thyroiditis and celiac disease.