Akut aort diseksiyonu olgularında C-reaktif protein, beyaz küre, nötrofil-lenfosit oranı ve platelet-lenfosit oranının prognostik değeri
The prognostic value of C-reactive protein, white blood cells, neutrophyl-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio in cases of acute aortic dissection
- Tez No: 507952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRAN BOZKURT BABUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut aort diseksiyonu (AAD), yüksek mortalite ve morbiditeye sahip vasküler acil bir durumdur. Çalışmamızda AAD tanılı hastaların demografik ve klinik özellikleri ile beraber AAD'ye bağlı gelişen komplikasyonlar ve ölümü öngörmede C-reaktif protein (CRP), beyaz kan hücresi (WBC), nötrofil-lenfosit oranı (NLO) ve platelet-lenfosit oranı (PLO) parametrelerinin değerliliğini araştırmak amaçlandı. Bu çalışma 01 Ocak 2007 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında acil servise başvuran, AAD tanısı konmuş hastalarda retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların hastanedeki sonlanma durumları ve hastane içi komplikasyonların parametrelerle ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya 42 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 58,6 ± 13,1 olarak bulundu. Hastaların %43,2'sinde komplikasyon oluştuğu ve bu komplikasyonlardan en sık renal yetmezliğin (%16,2) geliştiği saptandı. Mortalite oranı %50 olarak bulundu. Yaşayan ve ölen aort diseksiyon olguları arasındaki CRP, WBC, NLO ve PLO ölçüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p değerleri sırasıyla p=0,050, p=0,093, p=0,585 ve p=0,252). Kesim değerlerine göre CRP için >1,24 mg/L, WBC için >8920 µL, NLO için >6,923 ve PLO için >129,33 olan değerlerde ölüm gözlenebildiği ancak bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. Hastane içi komplikasyon açısından CRP, WBC, NLO ve PLO ölçüm değerleri arasındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı. Kesim değerlerine göre CRP değeri 5,29 mg/L'den, WBC değeri 6770 µL'den, NLO değeri 6,923'den ve PLO değeri 67,117'den büyük olan hastalarda komplikasyon gelişebildiği ancak bu değerlerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. CRP, WBC, NLO ve PLO parametrelerinin hastane içi komplikasyonu ve ölümü ön görmede fayda sağlamadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Acute aortic dissection (AAD) is a vascular emergency with high mortality and morbidity. In our study, we aimed to evaluate demographic and clinical characteristics of patients diagnosed with AAD alongside the complications subject to AAD and value of parameters such as C-reactive protein (CRP), white blood cells (WBC), neutrophyl-lymphocyte ratio (NLO), platelet-lymphocyte ratio (PLO) to foresee death. This retrospective study was conducted reviewing patients diagnosed with AAD who applied to emergency department between 01 January 2007 – 31 December 2016. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Termination at the hospital and in-hospital complications were evaluated in relation with the parameters. Fourty-two patients were included in the study. Mean age was 58,6+13,1. It was found that %43,2 of patients had complications and most common complication was renal failure (%16,2). Mortality rate was %50. Among the surviving and deceased patients due to aortic dissection; It was found that no statistically difference between CRP, WBC, NLO and PLO values (p=0,050, p=0,093, p=0,585 and p=0,252 respectively). Death were more likely If cut-off values of CRP>1,24 mg/L, WBC>8920 µL, NLO>6,923, PLO>129,33, but there were no significant statistically difference. In terms of in-hospital complications, It was found that no istatistically difference between CRP, WBC, NLO and PLO values. Patients were more likely to have complication if CRP was higher than 5,29 mg/L, WBC was higher than 6770 µL, NLO was higher than 6,923 and PLO was higher than 67,117, but there were no significant statistically difference. In conclusion; CRP, WBC, NLO, PLO parameters were found to be ineffective to predict in-hospital complications and death.