Erken puberte tanılı kız çocuklarının annelerinin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of mothers of girls with early puberte diagnosis
- Tez No: 507988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT HACIHAMDİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Erken puberte, ailelerde gerek medyada yer alan ilgili haberler, gerekse toplumsal yapı nedeni ile aşırı kaygıya yol açabilmektedir. Normal pubertal sürecin kendisi de aileler için zor bir dönem olmakla birlikte olası sonuçları nedeni ile erken pubertesi olan kız çocuklarının ailelerinde özellikle de annelerinde aşırı kaygı ve endişe hali görülebilmektedir. Kaygı ve endişe halinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Erken puberteli kız çocuklarının annelerinde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Yaşam kalitesi tanımı halen tartışılan bir konu olup, sadece hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil, bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmadaki amaç erken puberteli kız çocuklarının annelerinde kaygı durumu ve yaşam kalitesini ortaya koymak, kaygı durumunun yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla SBÜ Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuk endokrinoloji polikliniğine erken puberte nedeni ile başvuran kız çocuklarının annelerine birebir görüşme yöntemi ile kısa form-36 yaşam kalite anketi ve Spielberg'in Durumluk-Sürekli Anksiyete ölçeği uygulandı. Kontrol grubu olarak da, aynı yaş grubunda olan ve henüz pubertesi başlamamış kız çocuklarının annelerinde de aynı ölçekler ile değerlendirme yapıldı. Çalışmaya erken puberteli 42 kız çocuğunun anneleri ve kontrol grubu olarak erken pubertesi olmayan 42 kız çocuğunun anneleri dahil edildi. Anketi dolduran vaka grubu ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırası ile 33,1 ve 34.3 idi (p>0,05). Erken puberteli kız çocuklarının annelerinde yaşam kalitesi ve alt parametreleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Spielberg'in Durumluk-Sürekli anksiyete ölçeğinde ise alt parametrelerde; durumluluk kaygı ölçeğine göre kaygı durumu erken puberteli kız çocuklarının annelerinde anlamlı olarak yüksek bulunmuşken, süreklilik kaygı ölçeğinde anlamlı bir fark bulunamadı. Sonuç olarak bu çalışma, erken puberte nedeniyle değerlendirilen kız çocuklarının annelerinde benzer yaş grubunda ergenliği henüz başlamamış kız çocukları olan anneler ile karşılaştırıldığında kaygı durumunun daha yüksek ve yaşam kalitesinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Hekimlerimizin tanı ve tedavi sürecini yönetirken bu durumu dikkate alması sürecin daha iyi yönetmesini sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Early puberty can lead to excessive anxiety in families as a result of related news in the media and due to social structure. Although the normal pubertal course itself is a difficult period for the parents, with the possible consequences excessive anxiety and concern can be seen in the families of the girls with early puberty, especially in mothers. It is known that state of anxiety and concern affect quality of life negatively. There is no study evaluating life quality of mothers of girls in early puberty. The definition of quality of life is still a matter of debate and can be described as not just the absence of illness or disability, but of a complete well-being of the individual in physical, mental and social aspects. The aim of this study is to put forth the state of anxiety and life quality of mothers of girls in early puberty, and to assess the effect of anxiety on the quality of life. For this purpose, a short form-36 quality of life questionnaire and Spielberg's State-Trait Anxiety Scale were administered by one-to-one interview method to the mothers of girls who applied the children endocrinology policlinic in the Süleymaniye Obstetrics and Gynecology Education and Research Hospital with complaints of early puberty. As the control group, assessment was also made by using the same scales for the mothers of girls of same age group who had not yet started puberty. The study included 42 mothers of girls in early puberty and 42 mothers of girls without puberty as the control group. The mean age of the case group and the control group that completed the questionnaire was 33.1 and 34.3 respectively (p>0,05). Quality of life and subparameters in mothers of girls with early puberty were found significantly lower than control group. In Spielberg's State-Trait Anxiety scale sub-parameters are; according to state anxiety scale, anxiety state was found to be significantly higher in mothers of girls in early puberty, but no significant difference was found in continuity-anxiety scale. In conclusion, this study showed that state of anxiety was higher and the quality of life was lower in mothers of early pubertal girls compared to mothers of girls who had not yet begun puberty in a similar age group. Taking this into consideration, while our physicians are managing the diagsis and treatment, will enable them to better manage the process.