Travma hastalarında zor havayolunu belirlemede lateral servikal grafinin kullanılabilirliği
Using of lateral servical radiography at trauma patients for predicting difficult airway
  1. Tez No: 508004
  2. Yazar: AYŞENUR DAŞDİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇGİN SÖYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Havayolu yönetimi, resüsitasyonun köşe taşıdır ve acil uzmanlığı için gerekli olarak tanımlanan bir beceridir. Havayolu yönetiminin sorumluluğu primer olarak acil hekimine aittir ve bütün havayolu yönetim teknikleri acil hekimliği alanının kapsamı içerisindendir. Çalışmaya 01.07.2017-31.03.2018 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine travma ile başvuran 18 yaş üzerindeki lateral servikal grafi çekilen 97 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, mallampati, 3-3-2 kuralı ve Cormack-Lehane sınıflamasının da bulunduğu form, hastayı muayene eden klinisyen tarafından dolduruldu. Çekilen grafilerde anterior ve posterior mandibula uzunluğu, efektif mandibula uzunluğu, atlantooksipital mesafe, mandibulohyoid mesafe, tiromental mesafe ve temporomandibular eklem superioru ile dördüncü servikal vertebra inferior kenarı arasındaki mesafeler ölçüldü. Yapılan servikal grafi ölçümleri ile klinik ölçümlerin tutarlılığı karşılaştırıldı. Travma hastalarında yatak başı olarak direkt grafilerden yapılan ölçümlerin hastalarda zor havayolunu öngörmede bize faydalı olabileceğimiz ölçümler için yaptığımız çalışmada öne çıkan belirli bir ölçüm olmamıştır. Ancak özellikle servikal kolardan kaynaklanan ölçüm zorlukları nedeniyle bazı uzunlukların değerinin azaldığı görülmüştür. Bunlardan birisi de bizim çalışmamızda saptadığımız mandibula-hyoid arası ölçümdür.
Özet (Çeviri)
Airway management is a cornerstone of resuscitation and a skill that is defined as necessary for emergency specialization. The responsibility of the airway management is primary to the emergency doctor and all airway management techniques are covered by the field of emergency medicine. Between 01.07.2017 and 31.03.2018, 97 patients who underwent lateral cervical radiography over 18 years of age who were admitted to Akdeniz University Hospital Emergency Department with trauma were included in the study. The demographic data of the patients, the form of the mallampati, 3-3-2 rule and the Cormack-Lehane classification were filled by the clinician examining the patient. The distance between anterior and posterior mandibular length, effective mandibular length, atlantooxipital distance, mandibulohoid distance, thyromental distance and temporomandibular joint superiority and the inferior aspect of fourth cervical vertebra were measured in the radiographs. The consistency of the clinical measurements was compared with the cervical radiographs. There has been no specific measurement in the study we conducted for measurements in trauma patients where measurements from direct graphs, as bedheads can be useful to us in predicting difficult airway in patients. However, it has been observed that the value of certain lengths has decreased due to measurement difficulties, especially caused by cervical collar. One of these is the measurement of the mandibular-hyoid we detected in our study.