Uygun entübasyon koşullarının değerlendirilmesinde trapezius ve adductor pollicis kaslarının traın of four (TOF) ile monitorizasyonu
Monitorization of trapezius and adductor pollicis institutes with train of four (TOF) in evaluation of appropriate entubation conditions
  1. Tez No: 508006
  2. Yazar: SERAP ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Genel anestezi uygulanan hastalarda entübasyon koşullarının iyileştirilmesi ve entübasyonun başarısının artırılması için nöromüsküler bloğun monitorizasyonu klinik olarak pek çok avantaj sağlamaktadır. Nöromüsküler monitorizasyonda en sık kullanılan kas adductor pollicis kasıdır. Trapezius kası, üst ekstremiteye ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda kolaylıkla monitorizasyonu yapılabilecek bir kastır. Bu çalışmada, hastalarda uygun entübasyon koşullarının belirlenmesinde, trapezius kası ve adductor pollicis kasının nöromüsküler monitorizasyonu yapılarak (Train of four-TOF), iki yöntemin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi ile laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirecek 106 hastada, 0,6 mg/kg ıv rokuronyum uygulamasından sonra, nöromüsküler blok trapezius ve adductor pollicis kasından eş zamanlı olarak akseloromiyografi ile ölçüldü. Beklenen zor entübasyon, artmış aspirasyon riski, kullanılan ilaçlara alerji öyküsü, gebelik, nöromüsküler bozukluluk, nöromüsküler fonksiyonu etkileyen ilaçların kullanımı, hepatik ve renal yetmezlik çalışma dışı bırakılma kriteri olarak alındı. Eş zamanlı olarak nöromüsküler monitorizasyonu yapılan hastalar daha sonra rastgele iki gruba ayrıldı. Grup A'da (n=53) endotrakeal entübasyon addcutor pollici kasında tam blok geliştikten sonra uygulandı. Grup T'de endotrakeal entübasyon trapezius kasında tam blok geliştikten sonra uygulandı. Nöromüsküler blokajın tam gelişme süresi (TOF= 0), entübasyon koşulları ve postoperatif komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri benzerdi ( p>0,05). Grup A'da tam blok başlama zamanı ortalama 130,7±45,7 saniye iken Grup T'de ortalama 102,1±48,2 saniye idi. Tam blok başlama zamanı Grup A'da anlamlı olarak daha uzun bulundu ( p=0,002). Laringoskopi Grup A'da tüm hastalarda kolay olarak değerlendirildi, Grup T'de ise 48 hastada (%90,6) kolay, 5 hastada (%9,4) ise orta zorlukta olarak not edildi. Postoperatif dönemde iki gruptada entübasyona bağlı komplikasyon oranları benzerdi. Sonuç: Kas gevşetici uygulaması sonrasında trapezius kasında tam blok, adductor pollicis kasından daha kısa sürede gelişmektedir. Trapezius kası akseloromiyografi ile nöromüsküler blok monitorizasyonu için ulaşılabilirlik ve uygulanabilirlik açısından adductor pollicis kasına iyi bir alternatif olabilir. Trapezius kasınının monitorizasyonu ile ölçülen nöromüsküler blok başlama zamanı, optimum entübasyon koşullarının iyi bir belirleyicisi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study: In patients undergoing general anesthesia, neuromuscular block monitoring offers many clinical advantages in improving intubation conditions and increasing the success of intubation. The most commonly used muscle in neuromuscular monitoring is the adductor pollicis muscle. The Trapezius muscle is a caste that can be monitored easily when it is not possible to reach the upper extremity. In this study, we aimed to investigate the efficacy of the two methods by conducting neuromuscular monitoring of the trapezius muscle and the adductor pollicis muscle (Train of four-TOF) with appropriate intubation conditions in patients. Materials and Methods: Neuromuscular blockade after injection of rocuronium 0.6 mg/kg IV was measured simultaneously with acceleromyography of the adductor pollicis muscle and the trapezius muscle in 106 patients, undergoing general anesthesia forlaparoscopic cholecystectomy.Exclusion criteria were: expected difficult tracheal intubation,increased risk of pulmonary aspiration, allergies to drugs used during the study, pregnancy, neuromuscular diseases, medication with potential to influence neuromuscular function and hepatic or renal insufficiency. Patients were randomized to 2 groups: Group A (n = 53): endotracheal intubation after onset of the neuromuscular block at the adductor pollicis muscle.Group B (n = 53): endotracheal intubation after onset at the trapezius muscle.Intubating conditions and the onset time of neuromuscular block were compared between both groups. Results : The demographic characteristics of the patients were similar in both groups (p> 0,05). Onset of the block after rocuronium injection was observed at the adductor pollicis muscle compared to the trapezius with 130,7±45,7 versus 102,1±48,2 seconds. The onset time of blok was significantly longer in Group A (p = 0.002).Laryngoscopy was easy in all patients in group A, in group T laryngoscopy was easy 48 patients (90.6%) and moderate difficulty in 5 patients (9.4%). Complıcatıons relevant to entubatıon ın two groups are sımılar. Discussion: After muscle relaxant injection, the onset time of neuromuscular block at trapezius muscle is shorter than adductor pollicis muscle.Trapezius muscle may be a good alternative to adductor pollicis muscle for accessibility and feasibility for neuromuscular block monitoring with accelerometry.can be used as a good predictor of optimal intubation conditions. The onset of the neuromuscular block at the trapezius muscle can be used as a good predictor of optimal intubation conditions.