Bazı benzimidazol türevlerinin proton transfer tuzları ve onların metal komplekslerinin sentezi ve kullanım alanlarının araştırılması
The synthesis of proton tranfer salts of some benzimidazole derivatives and their metal complexes, and investigation of their applications
- Tez No: 508027
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YENİKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 1H-benzimidazol, 2-aminobenzimidazol ve 2-metilbenzimidazol ile 2,6-pridindikarboksilik asitin proton transfer tuzları ve bunların on iki tane metal kompleksleri sentezlenmiştir. Tek kristal X-ışınları çalışmaları için tüm bileşiklere yeniden kristallendirme uygulanmış ve beş metal kompleksinin uygun kristalleri elde edilmiştir. Amorf haldeki HBIDPC, HABIDPC ve HMBIDPC proton transfer tuzlarının yapıları, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis ve elemental analiz metodları ile, uygun tek kristali elde edilen FeDPC, FeHABIDPC, CoHABIDPC, NiHMBIDPC ve CuHMBI metal komplekslerinin yapıları tek kristal X-ışını, FT-IR, UV-Vis, elementel analiz, ICP-OES, manyetik duyarlılık ve molar iletkenlik teknikleri ile aydınlatılırken, tek kristali elde edilemeyen amorf haldeki CoHBIDPC, NiHBIDPC, CuHBIDPC, NiHABIDPC, CuHABIDPC, FeHMBIDPC ve CoHMBIDPC metal komplesklerinin yapıları ise, elementel analiz, FT-IR, UV-Vis, ICP-OES, manyetik duyarlılık ve molar iletkenlik teknikleri ile önerilmiştir. Ayrıca, başlangıç maddeleri, tuzlar ve komplekslerin gram pozitif bakteri olan Staphylococcus aureus (ATCC 29213), gram negatif bakteri olan Escherichia coli (ATCC 25922) bakterilerine karşı antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir. İncelenen bileşiklerin MİK (minimum inhibisyon konsantrasyonu) değerleri Staphylococcus aureus bakterisinde 600-1600 µg/mL ve Escherichia coli bakterisinde ise 500-1500 µg/mL aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel proton transfer salts have been prepared between 1H-benzimidazole, 2-aminobenzimidazole and 2-methylbenzimidazole and 2,6-pyridinedicarboxylic acid (DPC) and their twelve metal complexes have also been synthesized. After recrystallization, five metal complexes have yielded proper crystal for single X-ray diffraction studies. The structures of amorphous proton transfer salts (HBIDPC, HABIDPC, and HMBIDPC) have been characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis methods and elemental analysis methods while the structures of metal complexes (FeDPC, FeHABIDPC, CoHABIDPC, NiHMBIDPC and CuHMBI) have been characterized by means of single crystal X-ray diffraction, magnetic susceptibility and molar conductivity methods, FT-IR, UV-Vis, elementary analaysis and ICP-OES techniques. The structures for amorphous metal complexes as CoHBIDPC, NiHBIDPC, CuHBIDPC, NiHABIDPC, CuHABIDPC, FeHMBIDPC and CoHMBIDPC have been proposed by using the above techniques except single crystal X-ray diffraction method. Besides, the antimicrobial activities of the starting materials, salts and their complexes was investigated in vitro against to gram positive bacteria Staphylococcus aureus (ATCC 29213) and gram negative bacteria Escherichia coli (ATCC 25922). MIC (minimum inhibitory consantration) values of the investigated compounds were found in the range of 600 and 1600 µg/mL for Staphylococcus aureus bacteria and in the range 500 and 1500 µg/mL for Escherichia coli bacteria.