İzmir ve Manisa illerinde Türk -antiprojelerine bağlı işletmelerde değişik kökenli siyah-alaca ineklerin süt ve döl verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
- Tez No: 50807
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATTİLA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özet 70 ÖZET Araştırmamız, Türk-ANAFİ projesi kapsamında yer alan İzmir ve Manisa illerindeki işletmelerde yetiştirilen İtalya ve Türkiye orijinli S.Alaca ineklerin süt ve döl verim özelliklerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Aynı zamanda Türk-ANAFİ projesinin bölge hayvancılığına yaptığı katkılar da yorumlanmıştır. Araştırma kapsamına 16 özel işletme ile birlikte Ege Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü ve Beydere Ziraat Üretim İşletmesi ve Tanm Meslek Lisesinde yetiştirilen İtalya. veTürkiye orjinli S.Alaca inekler alınmıştır. Çalışmamızda 1987 ile 1995 yıllan arasında yer alan 773 ineğe ait 1904 laktasyon kaydı değerlendirilmiştir. Araştırmamızda orijinler arasında kuruda kalma süresi, gebelik süresi, ilkine buzağılama yaşı ve servis periyodu bakımından önemli farklılıklar saptanmamıştır. Türkiye ve İtalya orijinli ineklerede laktasyon süreleri sırasıyla 313.72±5.60 ve 322.83±3.54 gün, genel ortalama ise 318.28± 4.05 gün olarak saptanmıştır. Laktasyon süresi İtalya orijinli ineklerde daha uzundur. Orijinler arasındaki fark önemli bulunmuştur (P0.05). Gerek 305 günlük süt verimleri, gerekse laktasyon süt verimleri İtalya orijinli ineklerde daha yüksek saptanmıştır. 305 günlük süt verimleri Türkiye ve İtalya orijinli ineklerde sırasıyla 5750.31 ±88.29 ve 5966.36±70.63 kg., genel ortalama ise 5858.33± 70.59 kg. olarak saptanmıştır. Laktasyon süt verimleri Türkiye ve italya orijinli - ineklerde sırasıyla 6138.1 1±139.60 ve 6456.94±86.33 kg., genel ortalama ise 6297.53±98.83 kg. olarak saptanmıştır. Laktasyon süt verimleri bakımından orijinler arasındaki farklılık önemli bulunmuştur(P0.05). Gebelik başına tohumlama sayısı Türkiye orijinli ineklerde daha iyi durumdadır. Genel ortalama olarak ideale yakındır. Nitekim gebelik başına tohumlama sayısı Türkiye ve İtalya orijinli ineklerde sırasıyla 1.35± 0.05 ve 1.46± 0.04 adet, genel ortalama ise 1.40± 0.04 adet olarak saptanmıştır. Gebelik başına tohumlama sayısı bakımından orijinler arasındaki fark önemli bulunmuştur (P0.05). Bulgulanmıza göre, incelenen işletmelerde düvelerin ilkine damızlıkta kullanma yaşı 17 aydır. Bunun 14-15 aya kadar çekilmesi gerekmektedir. Servis periyodu her iki orijinde de uzundur. Servis periyodu Türkiye ve İtalya orijinli ineklerde sırasıyla 113.09± 5.21 ve 116.31± 4.58 gün, genel ortalama ise 114.70±4.39 gün olarak saptanmıştır (P>0.05). Bu olumsuzluğun işletmelerin bakım ve yönetiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Buzağılama aralığının, italya orijinli ineklerde daha uzun olduğu görülmüştür. Buzağılama aralığı Türkiye ve İtalya orijinli ineklerde sırasıyla 380.47± 6.60 ve 408. 10± 5.33 gün, genel ortalama ise 394. 10± 5.33 gün olarak saptanmıştır. Bu süre olması gerekenin çok üzerindedir. Bunu işletmelerdeki bakım ve yönetimle ilgili aksaklıklara bağlamak olasıdır. Buzağılama aralığı bakımından orijinler arasındaki fark önemli bulunmuştur (PO.001). Araştırma sonuçlanna göre bölgede yetiştirilen ineklerin verimleri İtalya'dan getirilen ineklerden daha düşük düzeyde değildir. Ancak İtalya'dan getirilen gebe düve ve spermalann bölgedeki sığır varlığı üzerine olumlu katkılar yaptığını söylemek olasıdır. Bunun yanışına proje, bölge yetiştiricilerinin gerek teknik bilgi, gerekse teknik donanım açısından birçok kazanımlar sağlamasına da yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary 72 SUMMARY COMPARISON OF MİLK AND REPRODUCTION TRAITS OF DIFFERENT ORIGINATED HOLSTEIN-FRIESIAN COWS RAISED ON TURKISH-ANAFI PROJECT HERDS IN IZMIR AND MANİSA In this study, milk and reproduction traits of Holstein-Friesian cows registered on Turkish-ANAFI project in Izmir and Manisa were investigated. At the same time, it was commented those dairy farms in this region to contribute the Turkish-ANAFI Project“. The research was carried out on Ege Region Agriculture Research Institute, Beydere Agricultural Producing Farm And Agriculture Profession High School's farm and also different 16 private farms. Data on 1904 lactation of 773 Holstein-Friesian cows calving 1987-1995 were analyzed. There were no difference significantly between local and imported Holstein-Friesian cows about days dry, gestation length, age at first calving and days open. Lactation length for local and imported Holstein-Friesian cows averaged 313.72±5.60 ; 322.83±3.54 days respectively and overall mean was 318.28±4.05 days. Lactation length was longer on imported cows than local cows. The differences' between origins appeared statistically significant for lactation length (P0.05). Both, 305 day milk yield and lactation milk yield were higher on imported cows than local cows. 305 day milk yield for local and imported Holstein-Friesian cows averaged, 5750.31 ±88.29 ; 5966.36±70.63 kg. respectively and overall mean was 5858.33±70.59 kg. Lactation milk yield for local and imported Holstein-Friesian cows averaged 61 38. 11 ±139.60 ; 6456.94±86.33 kg. respectively and overall mean was 6297.53±98.83 kg. TheSummary 73 differences between origins have appeared statistically significant for both 305 day milk yield and lactation milk yield (P0.05). The Local cows were better than imported cows by services per conception. Thus, services per conception for local and imported cows were calculated 1.35±0.05 ; 1.46±0.06 respectively and overall mean was calculated 1.40+0.04. The differences between origins have appeared significant for service per conception (PO.uö). Age at first calving for both of them was long”Age at first calving for local and imported cows averaged 28.16±0.24 ; 28.19±0.21 months respectively and overall mean was calculated 28.18+0.14 months (P>0.05). On farms, age at first service was 17 months. Whereas, it should be age of 14-15 months. Service period was very long for both of them. Average service period length for local and imported cows 113.09+.5.21 ; 116.31+4.58 days respectively and overall mean was calculated 114.7Q+4.39 days (P>0.05). This negative result may be caused by farm management. Calving interval was found longer for the imported cows than the local cows. Calving interval for the local and imported cows averaged, 380.47+6.60 ; 408.10+5.33 days respectively and overall mean was 394.10±5.33 days. This period was longer than the ideal period. It was fact that calving interval was connected to days open length.