Temporomandibular eklem disfonksiyon sendromunda farklı fizyoterapi yöntemlerinin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
The invesigation of effects different physiotherapy methods on pain and quality of life in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 508113
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı kombine fizyoterapi programı ve temporomandibular ekleme özel egzersiz programının (Rocabodo's 6x6) Temporomandibular Eklem Disfonksiyon Sendromu (TMEDS)'nda ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmaya 20 hasta dahil edildi. Hastalar basit rastgele yöntemle 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna (temporomandibular ekleme özel egzersiz program grubu, (N=10; ortalama yaş 31,40 ± 11,17 yıl), kombine fizyoterapi programı ve temporomandibular ekleme özel egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubuna (N=10; ortalama yaş 35,30 ± 18,05 yıl) ise sadece kombine fizyoterapi programı uygulandı. Kombine fizyoterapi programı ultrason, TENS ve egzersiz programından oluşmuştu. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS) ile, yaşam kalitesi için Short Form 36 (SF-36) ile değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of the combined physiotherapy program and special exercise program for the temporomandibular joint (Rocabodo's 6x6) on pain and quality of life in Temporomandibular Joint Dysfunction Syndrome (TMJDS). 20 patients were included in this study. Patients were divided into 2 groups by simple random method. For the study group (special exercise program group for the temporomandibular joint. (N=10; mean 31,40 ± 11,17 years), combined physiotherapy program and special exercise program for the temporomandibular joint was applied. The combined physiotherapy program consisted of ultrasound, TENS and exercise program. For the control group (N=10; mean age 35,30 ± 18,15 years), only physiotherapy program was applied. Before and after treatment patients were assessed by Visual Analogue Scale (VAS) for pain and Short Form 36 (SF-36) for quality of life.