Kalp yetmezliği olan köpeklerde benek takibi ekokardiyografi ile radyal global gerilim ve gerilim hızlarının belirlenmesi
Determination of radial global strains and strain rates by speckle-tracking echocardiography in dogs with heart failure
  1. Tez No: 508114
  2. Yazar: OSMAN SAFA TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kalp Yetmezliği Olan Köpeklerde Benek Takibi Ekokardiyografi ile Radyal Global Gerilim ve Gerilim Hızlarının Belirlenmesi Kalp yetmezliği kardiyak çıkışın yetersiz kalması ve dokulara metabolik ihtiyaçları kadar oksijen ve besin maddelerinin taşınamaması ile karakterize bir durumdur. Spesifik bir hastalık olmamakla birlikte, kalbin yapısal ya da fonksiyonel bir bozukluğu nedeniyle oluşan klinik sendromdur. En erken klinik bulgularından biri egzersiz intöleransıdır, fakat sıklıkla hasta sahiplerinin gözünden kaçmaktadır. Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine kardiyolojik hastalık şüphesi ile getirilen ve kalp yetmezliği ya da hastalığı tanısı konulan KHOG (n:11) ve kardiyolojik olarak sağlıklı köpekler SağG (n:10) üzerinde yürütüldü. Tüm köpeklerin ekokardiyografik muayeneleri yapıldı ve ekokardiyografik muayeneler sonucu elde edilen ham kayıtlar retrospektif olarak bilgisayar yazılımıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Determination of Radial Global Strains and Strain Rates by Speckle-Tracking Echocardiography in Dogs with Heart Failure Heart failure is the situation characterized by insufficient cardiac output and inability to transport oxygen and nutrients as well as metabolic needs to the tissues. Although it is not a specific disease, it is a clinical syndrome caused by a structural or functional disorder of the heart. One of the earliest clinical signs is exercise intolerance, which is often unnoticed by the animal owners. This thesis study was conducted as a result of echocardiography examinations in dogs brought to Ankara University Veterinary Faculty Animal Hospital and Internal Diseases Department suspected with the cardiological disease. Raw records obtained as a result of echocardiographic examinations were evaluated retrospectively by computer software. The subjects were examined in two groups including KHOG (n: 11) consisting of dogs with heart failure or disease, and SağG consisting of cardiologically healthy dogs (n: 10). The difference between the two groups in terms of peak systolic strain was statistically significant according to the results of the one-way ANOVA test (p = 0.0025). The introduction of the speckle tracking echocardiography technique into routine clinical practice for evaluating left ventricular systolic and diastolic functions will benefit early diagnosis in veterinary cardiology cases.