Koroziv özofagus yanık tedavisinde kantaron yağının etkinliği
The efficiency of Hypericum perforatum oily in treatment of corrosive esophageal burn
- Tez No: 508115
- Danışmanlar: PROF. HALUK SARIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızın amacı koroziv özofagus yanıklarında Hypericum perforatum ekstresinin tedavide etkinliğinin belirlenmesi ve yeni tedavi arayışlarına ışık tutmasıdır. Araştırmada 8'er adet, 4 grup olacak şekilde toplam 32 adet 250-350 gr arasında değişen sprague dawley cinsi, cinsiyet ayrımı olmayan ratlarla çalışıldı. Deney süresi 3 hafta olarak belirlendi. Deneyde 3 fr fogerti sonda özofagustan geçirilip mideye indirilerek midede balonu şişirildi, daha sonra 4 fr nelaton sonda yardımıyla özofagusa 0,5 cc %12.5 NaOH verilip 60 saniye beklendikten sonra aspire edilip izotonik serum ile yıkandı, sonrasında sondalar çıkarıldı. Ratlar 12 saat aç bırakıldıktan sonra doğal beslenmesi sağlandı. Grup 1 'e herhangi bir işlem veya tedavi uygulanmadı ve SHAM grubu olarak belirlendi. Grup 2 ' ye yanık oluşturulup sonrasında herhangi bir tedavi uygulanmadı. Grup 3 'e yanık oluşturulup daha sonra 21 gün boyunca 2 cc/gün Hypericum Perforatum ekstresi verildi. Grup 4 'e herhangi bir işlem yapılmayıp 21 gün boyunca 2 cc/gün Hypericum Perforatum ekstresi verildi. 21. Günün sonunda denekler sakrifiye edilerek biyopsi örnekleri patoloji laboratuvarına gönderildi. Histopatolojik incelemede hasarlanmanın derecesi; inflamasyon, fibroz ve nekroz varlığı incelenerek derecelendirildi. Tüm gruplar arasında yapılan ortalama ve standart sapmalarına göre p değeri hepsinde 0,05 ten küçük bulunmuştur yani gruplar arasında inflamasyon, fibroz ve nekroz açısından anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca gruplar arası yapılan ikili karşılaştırmalarda 2. grupla (kontrol grubu) 3.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the effectiveness of Hypericum perforatum extract in corrosive esophageal burns and to shed light on the search for new treatments. A total of 32 sprague dawley rats ranging in size from 250-350 g were studied with them without sex distinction. We seperated 4 groups as 8 rats. The test duration was defined as 3 weeks. In the experiment firstly the esophagus was passed through with the 3-f fogerty catheter, and the balloon was inflated in the enterence of stomach, after then the esophagus was burnt with 0,5 cc %12.5 NaOH (sodium hydroxide) using 4 fr nelaton catheter and then waited for 60 seconds and then aspirated and washed with isotonic serum. The rats were provided with natural food after being fasted for 12 hours. Group 1 was not applied to any process or treatment, and was identified as the SHAM group. Group 2 was burned and no treatment was performed afterwards. Group 3 was burned and then 2 cc / day Hypericum perforatum extract was given for 21 days. Group 4 was not applied any process and 2 cc / day Hypericum perforatum extract was given for 21 days. At the end of the 21th. day, the rats were sacrificed and biopsy specimens were sent to the pathology laboratory. The degree of damage in the histopathological examination was graded by examining the presence of inflammation, fibrosis, and necrosis. According to mean and standard deviations between all groups, p value was found less than 0.05 in all groups and so that means there was a significant difference between groups in terms of inflammation, fibrosis and necrosis.