Hemşirelerin maneviyat ve manevi bakım algıları ile mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship perceptions of spirituality and spiritual care on nurses attitudes towards nursing profession
- Tez No: 508116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Hemşirelerin Maneviyat ve Manevi Bakım Algıları ile Mesleğe Yönelik Tutumları Arasındaki İlişki Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin maneviyat ve manevi bakım algıları ile mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Hakkari ili ve ilçelerindeki sağlık kuruluşlarında çalışan toplam 295 hemşireden, araştırmaya katılmayı kabul eden 213 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (HMYTÖ), Maneviyat ve Manevi Bakım Algılama Ölçeği (MMBAÖ) ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin % 62'si kadın, % 49.3'ü 25-31 yaş aralığında ve % 49.8'i lisans mezunu olduğu tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda HMYTÖ toplam puan ortalamasının 153.78 ± 20.48 olduğu, MMBAÖ toplam puan ortalamasının ise 62.52 ± 7.13 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca HMYTÖ toplam Cronbach alfa katsayısı 0.89, MMBAÖ toplam Cronbach alfa katsayısı ise 0.66 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Perceptions of Spirituality And Spiritual Care on Nurses Attıtudes Towards Nursıng Professıon Aim: This descriptive study was carried out with the aim of determine of the relationship between perceptions of spirituality and spiritual care and nurses attitudes towards nursing profession. Materials and Method: This study was conducted with 213 nurses in a total of 295 nurses, who agreed to participate in the research and working in health institutions in the Hakkari province and its districts. The research data were collected by Attitudes Scale for Nursing Profession (ASNP) and Spirituality and Spiritual Care Rating Scale (SSCRS). Results: The nurses that participating in the study 62% were women, 49.3% were in the age range of 25-31 years, and 49.8% were undergraduates. As a result of the analysis of the data, it was determined that the average score of (ASNP) was 153.78 ± 20.48 and the mean score of SSCRS total score was 62.52 ± 7.13. In addition, the total Cronbach alpha coefficient of ASNP was found to be 0.89 and the total Cronbach alpha coefficient of SSCRS was found to be 0.66.