Biology teachers' perceptions about field trips and their pre-service preparation
Biyoloji öğretmenlerinin arazi gezileri hakkındaki algıları ve arazi gezilerine dair hizmet öncesi hazırlıkları
- Tez No: 508139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde yapılan çalışmalar, biyoloji öğretmenlerinin arazi gezileri düzenlerken bazı zorluklar yaşadıklarını göstermiştir. Zorluklara ek olarak, öğretmenler arazi gezileri için hizmet öncesi eğitimlerinin yetersiz olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple, bu çalışmada biyoloji öğretmenlerinin (N = 39) arazi gezileri ve hizmet öncesi eğitimlerindeki arazi gezileri için yapmış oldukları hazırlıklar hakkındaki algıları anket yoluyla araştırılmıştır. Çalışmanın verileri, Ankara'daki 10 devlet ve dört özel okuldan toplanmış ve veri analizi Sosyal Bilimler için İstatistik Programı (SPSS, v.24.0) ile yapılmıştır. Bulgular; öğretmenlerin, meslekte deneyimleri arttıkça özellikle öğrenci güvenliğini sağlama ve idare tarafından desteklenme açısından arazi gezilerini zorlayıcı bulduklarını göstermiştir. Buna ek olarak, yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenlere kıyasla sadece lisans derecesi alan biyoloji öğretmenleri için arazi gezilerinin daha zorlayıcı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, özel okul öğretmenleri arazi gezisi uygularken daha yüksek özgüvene sahipken ve arazi gezilerini daha faydalı bulurken, devlet okulu öğretmenleri zorluklara daha çok odaklanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; finansal problemler, arazi gezileri için ebeveyn desteği ve öğretmenlerin özgüven düzeyleri alanlarının erkek ve kadın öğretmenlerin farklı düşündükleri alanlar olduğu ortaya konulmuştur. Son olarak, hizmet öncesi eğitimde arazi gezisi faaliyetlerinin, sadece katılım seviyesinde sınırlandırıldığı bu sebeple planlama ve düzenleme konusunda eksiklikler olduğu sonucuna varılmıştır. Verilen sonuçlar doğrultusunda bu araştırma, öğretmen yetiştiren programların çeşitli arazi gezisi aktivitelerini eğitimlerinin bir parçası haline getirmelerinin önemine vurgu yapmaktadır. Ayrıca geleceğin öğretmenlerini mesleğe başlamadan önce arazi gezilerine dâhil etmelerinin yaşanan zorlukların ortadan kaldırılması ve sınıf içi derslerle bağdaşan arazi gezilerinin düzenlenmesi için önemli bir adım olabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have shown that although being aware of the considerable supplementary benefits of field trips for biology lessons in high school, biology teachers complain about difficulties when planning and implementing field trips. In addition to these barriers, teachers indicate that their pre-service preparation for field trips is insufficient. Thus, the current study investigated biology teachers' (N=39) perceptions about field trips and related pre-service preparation. Survey data was collected from 10 public and four private schools in Ankara. The significant findings showed that as the years of teaching increased, the teachers considered field trips more challenging especially for providing student safety and being supported by administration. Additionally, the results indicated that the biology teachers with an undergraduate degree considered field trips more challenging than teachers who had earned their Master's or doctorate. Furthermore, while private school teachers had higher confidence levels and considered field trips more beneficial, public school teachers focused more on the challenges. There were notable differences between male and female teachers regarding perceptions of financial constraints, parental support for field trips and confidence level. Moreover, the field trip activities in preservice preparation were seemed they were restricted to participation level. Lastly, to eliminate the challenges and include field trip related objectives to classroom lessons, this study suggests adding various field trip activities by teacher education institutions than participation.