Kamulaştırma bedel tespitinde uygulanan kriterlerin irdelenmesi –İzmir örneği
Examination of criteria that used for estimating price in expropriation–Example of Izmir
- Tez No: 508172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
2942 Sayılı Kanunun 4650 Sayılı Değişiklik Kanunu ile değiştirilmesine rağmen, günümüzde hala kamusal alanlarda yapılan değerleme işlemlerinde Devlet ve vatandaş arasında çıkan uyuşmazlıklar nedeni ile kamulaştırma işlemlerinde aksamaların meydana geldiği bilinmektedir. Bu tür aksamaları en aza indirmek ve taşınmazın gerçek değerine daha yakın sonuçlar elde etmek için Kanunda değişikliğe gidilerek, gelişmiş yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada, kamulaştırma bedel tespiti ve taşınmaz değerlemede yapılan uygulamalara günümüz teknolojisinin en son çalışma ürünlerinden birisi olan Yapay Zekanın, Yapay Sinir Ağları ve Bulanık Mantık teknikleri uygulanarak yeni bir yaklaşım geliştirilmiş ve mantık kavramı bilgisayara aktarılmıştır. Yapay Sinir Ağları ve Bulanık Mantık yöntemlerinin tahmin başarıları hakkında karşılaştırma yapabilmek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi de kullanılmıştır. Değerlemenin yapılmasında ana unsuru oluşturan veriler, öncelikle sayısal veriler olarak hazırlanmış ve değişkenlerin azaltılmasının da taşınmaz değerlemesi ile kamulaştırma bedel tespiti üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Çalışmada dört adet veri seti oluşturulmuştur. Bunlardan ilki kamulaştırma bedel tespitinden elde edilen ve tüm verilerin olduğu veri seti, ikincisi nitelik azaltma işleminden sonra elde edilen azaltılmış değişkenlerin olduğu veri seti, üçüncüsü taşınmaz değer raporlarından elde edilen ve tüm verilerin olduğu veri seti, dördüncüsü ise yine nitelik azaltma işleminden sonra elde edilen azaltılmış değişkenlerin olduğu veri setidir. Bu veri setlerine Yapay Sinir Ağları, Bulanık Mantık ve Çoklu Regresyon Analizi yöntemleri tek tek uygulanmış ve 12 adet model oluşturulmuştur. Modellerin başarıları birbirleri ile karşılaştırıldığında Bulanık Mantık Yöntemi ile azaltılmış değişken veri setlerinin başarılı tahminlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Bulanık Mantık yönteminin en az değişken ile taşınmaz değerlemede kullanılabilir bir yöntem olduğu ve bu yöntemin Kamulaştırma bedel tespitinde de uygulanması ile devlet ve vatandaş arasındaki uyuşmazlıkların giderilebileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In spite of the change of 2942 Law with 4650 Law, today the problems between the state and citizens about valuation of public areas continues, and this problem causes disruptions in expropriation processes. To reduce disruptions and to make correct valuations there is a need to change the law and use new methods. In this study, by using Artificial Intelligence, Artificial Neural Networks and Fuzzy Logic technics, a new approach developed about expropriation valuation, real estate valuation and concept of logic was transferred to computer. To make comparison between Artificial Neural Networks and Fuzzy Logic technics Multiple Regression Analysis has been used. Data is the main element of valuation, first data set is divided into two type as numerical data and non-numeric data, then by reducing the number of data the impact on real estate valuation and expropriation valuation has been investigated. In the study four data sets were used. First data set is formed by expropriation valuation data and includes all values/data, second data set includes reduced data of expropriation valuation. Third data set is formed by real estate valuation data and includes all values/data, fourth data set includes reduced data of real estate valuation. By using Artificial Neural Networks, Fuzzy Logic and Multiple Regression Analysis techniques, 12 models was formed. Success of the models were compared, results showed that Fuzzy Logic technique with reduced data makes successful predictions. Results showed that Fuzzy Logic technique with reduced data is a useful method in expropriation valuation and real estate valuation that can reduce the conflicts between the state and citizens.