Kamulaştırma davalarında bedel tespitinin esasları
Basis of price determination i̇n expropriation cases
- Tez No: 601603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mülkiyet hakkı, bireyin çalışmasının ve emeğinin bir karşılığı olarak sahip olduğu mallar ve maddi değere sahip şeyler üzerinde elinde bulundurduğu hukuki tasarruf yetkisidir. Mülkiyet hakkına ilişkin getirilebilecek kısıtlamaların, kanunda düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bu kısıtlamalardan birisi de kamulaştırmadır. Kamulaştırma, mal sahibinin rızası olup olmadığına dikkat edilmeksizin, özel mülkiyete ait olan bir gayrimenkulün veya irtifakın ya da kaynağın kamu mallarına dâhil olmasına imkân veren bir idarî yöntemdir. Kamulaştırma, kamu yararını sağlamak için gerçekleştirilen hukuki bir işlemdir. Kamu yararı olmayan bir kamulaştırma işleminin meşru kabul edilebilmesi mümkün değildir. Kamulaştırmaya ilişkin düzenlemelerin önemli bir bölümü, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nda yer almaktadır. Bu Kanunda, bir kamulaştırma işlemi sırasında izlenecek usuller de net bir biçimde ortaya koyulmuştur. İdarenin, söz konusu mevzuat çerçevesinde hareket ederek, kamulaştırma işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, mülkiyet hakkına getirilen önemli bir sınırlandırma olma özelliği ile kamulaştırma işlemi ve kamulaştırma işlemindeki bedel tespitinde dikkate alınacak unsurlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Proprietary right is the legal transaction authority an individual has on properties and other things that hold material value that he or she had gained in return to his or her labor. Any constricts on proprietary rights have to be regulated by law. One of those constricts is expropriation. Expropriation is an administrative method that allows a privately-owned real estate, easement or resource to be turned into public property for public interest without considering property owner's consent. Expropriation is a legal action that carried out for public interest. An expropriation process without public interest is unacceptable. The substantial part of regulations about expropriation is regulated in Expropriation Code No: 2942. In this code, procedures to be followed during the expropriation process have been clearly identified. The administration has to obey to the regulations while following the expropriation process. In this study, expropriation process, as the important constriction of proprietary right, and factors that are to be considered during the price determination process have been discussed.